1. Anasayfa
  2. Seyahat

Avşa Adası Nüfusu, Coğrafyası, Geçim Kaynakları ve Avşa’ya Ulaşım

Avşa Adası Nüfusu, Coğrafyası, Geçim Kaynakları ve Avşa’ya Ulaşım
0

Avşa Adası nüfusu 2022 kayıtlarına göre 3173’tür. Bu sayı mevsimlere göre bölgedeki misafir sayısına oranla değişiklik göstermektedir. Bir değişiklik görülmesinin nedeni ise kayıtlı ve kayıtsız nüfus sayımı durumlarıdır. Avşa adası nüfusu kaç sorusu için kayıtlı nüfus sayımında yıllara göre çok fark bulunmamaktadır.

Avşa Adası’nın Nüfusu 2023

Avşa Adası’nın nüfusu 2023 yılında 3173’tür. 1980 yılından bu yana elde edilen verilere göre aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • 1980/ 1228
  • 1985/ 1319
  • 1990 /2617
  • 2000/2611
  • 2007/1969
  • 2008/2661
  • 2010/2602
  • 2012/2527 şeklinde görülmektedir.

Yaz Aylarında Avşa Adası Nüfusu

Yaz aylarında Avşa Adası nüfusu yoğunluğa göre 90 bin ile 200 bin civarında olabilmektedir. Tatil beldesi olarak İstanbul ve civar illerden gelen çok sayıda kişi adada konaklamaktadır. Geçici nüfus olarak kayıtlı nüfusa ek olarak binlerce kişi konaklayarak beldeden ayrılmaktadır. Geçici nüfus kaydedilmediği için sayı olarak yaklaşık değerler verilmektedir.

Avşa Adası Geçim Kaynakları

Köy ekonomisi mantığına dayalı şekilde varlığını sürdüren Avşa Adası’nda bağcılık yaygın şekilde görülebilmektedir. Pansiyonculuğun ağırlıklı olmasına ek şarapçılık da sıkça görülmektedir. Geçmiş dönemlerde tarım ve hayvancılık açısından zengin bir bölge olarak varlığını sürdürmüştür. Yakın geçmiş dönemde turizme odaklanması 90’lardaki yeni turizm akımıyla alakalıdır. Bölge yaz aylarında sunduğu Avşa Adası konaklama imkanları sayesinde İstanbul, Tekirdağ ve Bursa başta olmak üzere çevre il – ilçelerden yerli turist çekmektedir. Avşa’ya ulaşım Tekirdağ, İstanbul ve Erdek feribot seferleri ile sağlanmaktadır. 2023 yaz sezonu için feribot ücretleri de belli olmuştur. Avşa Adası feribot fiyatları Erdek’ten 30 TL, Tekirdağ’dan 150 TL ve İstanbul’dan ise 350 TL’den başlayan yolcu bilet fiyatları ile adaya ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası Ulaşım Yolları

Avşa Adası Coğrafi Özellikleri

Coğrafi özellikleri bakımından Avşa Adası birçok detayla görülmektedir. Çevresinde 9 küçük ada bulunmaktadır. Bu adalar Marmara Adaları ismini almaktadır. Avşa Adası büyük adalar içerisinde sınıflandırılmaktadır. Kendisiyle beraber Marmara ve Paşalimanı adaları da büyük adalar kategorisindedir. Adı geçen adalar Kapıdağ Yarımadası’nın uzantıları şeklinde görülmektedir. Oluşumunda deniz seviyesinin yükselerek sular altında bırakılan karalar durumu vardır. Birbirinden ayrılan yarım ada günümüzdeki halini almaktadır. Derinlik farkı bakımından Avşa Adası 35 metreye varan bir özelliktedir. Sakin havalarda derinlik azalmakta, rüzgarlı havalarda ise derinlik farkları artabilmektedir. Yüzölçümü 36 km² olan adada uzunluk 9 km’dir. İmar kurallarının önem kazandığı ince kum plajlarda arazi yapısı kanun maddelerine göre de değişiklik göstermektedir. Avşa Adası’nın coğrafi özellikleri güncel deprem ve yanardağların durumuna göre değişebilmektedir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir