1. Anasayfa
  2. Rehber

Ateş Emojisi Windows ve Mac’te Nasıl Yapılır?

Ateş Emojisi Windows ve Mac’te Nasıl Yapılır?
0

Emoji, masaüstü ve mobil uygulamalara kolayca ekleyebileceğiniz metin simgeleridir. Unicode konsorsiyumu, emoji için özellikleri tanımlar ve her yıl yeni emoji yayınlar. Ateş emojisi, 1300’den fazla mevcut sembolden popüler olan emojilerden biridir.

Emoji klavyeyi Android ve iPhone’da kullanabilseniz de, masaüstü bilgisayarlar için standart klavye yoktur. Ancak, Windows ve Mac’te yangın emojisi eklemek için alt kod klavye kısayollarını ve emoji panelini kullanabilirsiniz.

Ateş Emojisi Yapmak için Klavye Kısayolları

Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve diğer uygulamalarda ateşlemek için Windows’ta aşağıdaki klavye kısayollarını kullanın .

Sembol Ateş emojisi 🔥
Windows kısayolu Alt + 128293
Kelime Kısayolu 1F525 Alt + X

Yukarıdaki klavye kısayollarının nasıl kullanılacağını ve MacBook dahil yangın emojisini dahil etmenin diğer yollarını açıklayalım.

Windows Alt Kod Kısayolları

Her emoji sembolünün Unicode’da benzersiz bir kod noktası vardır. Ateş emojisi gökyüzü ve hava durumu kategorisinde mevcuttur ve U + 1F525 kod noktasına sahiptir. Bu onaltılık kodu ondalık koda dönüştürebilir ve alt tuşu ile kullanabilirsiniz . 1F525’in ondalık eşdeğeri 128293’tür, bu nedenle alt + 128293 ateş emojisi yapar 🔥

Unutmayın, sayı kilidini açmanız ve ondalık kodu yazmak için ayrı sayısal tuş takımı kullanmanız gerekir. Klavyenizin üst sırasındaki (fonksiyon tuşlarının altında) normal sayı tuşlarını kullanmak, alt tuşlarla çalışmayacaktır.

Windows Microsoft Word Kısayol

Modern dizüstü bilgisayarların çoğunda ayrı bir sayısal tuş takımı yoktur. Bazı modellerde normal tuşların içinde sayılar bulunur ve bu da standart bir tasarım değildir. Bu durumda onaltılık kodu doğrudan klavyenizdeki alt ve X tuşlarıyla kullanabilirsiniz. 1F525 kodunu yazın, şimdi kodu yangın emoji sembolüne dönüştürmek için alt ve x tuşlarına birlikte basın.

Bu yöntem yalnızca Windows bilgisayarlarda Microsoft Word belgelerinde çalışacaktır.

Windows Emoji Panelini Kullanma

Klavye kısayolları çalışmazsa, “Win Logo + Nokta” tuşuna basın. Bu, emoji paneli açılır penceresini açacaktır. Ateşle ilgili tüm emoji sembollerini filtrelemek için “ateş” yazın. Belgenize eklemek için ateş emojisini bulun ve tıklayın.

Windows'ta Fire Ateş Emoji Ekle
Windows’ta Fire Ateş Emoji Ekle

Diğer Benzer Ateş Emoji Sembolleri

Gördüğünüz gibi emoji paneli ayrıca, itfaiye aracı, kestane fişeği vb. gibi ateşle ilgili birkaç başka emoji sembolü gösterir. Yangınla ilgili sembolleri eklemek için aşağıdaki alt kod kısayollarını kullanabilirsiniz.

Emoji Sembol Windows Kısayolu Kelime Kısayolu
Havai fişek 🎆 Alt + 127878 1F386 Alt + X
Maytap 🎇 Alt + 127879 1F387 Alt + X
İtfaiye arabası 🚒 Alt + 128658 1F692 Alt + X
Kestane fişeği 🧨 Alt + 129512 1F9E8 Alt + X
Yangın söndürücü 🧯 Alt + 129519 1F9EF Alt + X

Aşağıdaki semboller, birden fazla onaltılık koda sahip yedek kod noktalarına sahiptir. Bu sembolleri bulmak ve etkisiz hale getirmek için emoji panelini kullanmanız gerekir.

Emoji Sembol Unicode Noktası
İtfaiyeci 🧑‍🚒 U + 1F9D1 U + 200D U + 1F692
İtfaiyeci Adam 👨‍🚒 U + 1F468 U + 200D U + 1F692
Kadın İtfaiyeci 👩‍🚒 U + 1F469 U + 200D U + 1F692
Kalp yanıyor ❤️‍🔥 U + 2764 U + FE0F U + 200D U + 1F525

Ne yazık ki, word ve diğer uygulamaların çoğu bu yedek kodları desteklemeyecektir. Örneğin, itfaiyeci adam emojisi Word’de birden çok sembol olarak görüntülenecektir. Bu temelde renkli bir ten rengine sahip bir kişi ve itfaiye emojisidir. Ancak, Facebook Messenger ve Twitter gibi diğer sosyal medya uygulamalarında düzgün çalışacaktır .

Mac PC Ateş Emojisi Yapma

Mac, klavyede genellikle seçenek tuşu olarak bilinen alt tuşa sahiptir. Ancak, seçenek kodu yalnızca en fazla dört basamaklı onaltılık kodları destekler. Dolayısıyla, beş basamaklı ateşleme emoji kodu noktaları, klavye kısayollarıyla Mac’te çalışmayacaktır. Mac, bu sorunun üstesinden gelmek için Windows bilgisayara benzer şekilde, Karakter Görüntüleyici adlı bir emoji paneli de sunuyor.

Karakter Görüntüleyiciyi açmak için “Control + Command + Space” tuşlarına basın. Yangın emojisini ve diğer ilgili emoji sembollerini filtrelemek ve eklemek için arama kutusunu kullanabilirsiniz. Bu, Mac’teki Pages, Keynote, Numbers ve diğer tüm uygulamalarda çalışacaktır.

 Mac'e Ateş Emojisi ekleyin
Mac’e Ateş Emojisi ekleyin

HTML Belgelerine Ateş Emojisi Ekleme

HTML web sayfalarınıza ateş emojisi eklemek istiyorsanız, aşağıdaki formatta ondalık kodu veya onaltılık kodu kullanın.

<span>&#128293;<span>
<span>&#x1F525;</span>

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir