1. Anasayfa
 2. SEO

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Google AMP) ile Blog Trafiğimi Nasıl Artırabilirim?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Google AMP) ile Blog Trafiğimi Nasıl Artırabilirim?

Blog trafiğinizi artırmanın birçok yolu vardır, ancak Google AMP sayfaları en çok gözden kaçanlardan biri olabilir. AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir ve bu fikir, özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenen web sayfaları sağlamaktır. Google’ın AMP sayfalarını denediniz mi? Onlar hakkında ne düşünüyorsun? Bu makale, bunların nasıl çalıştığını açıklayacak ve sitenizin kitlesini büyütmenize nasıl yardımcı olabileceklerine dair bazı ipuçları sunacaktır.

AMP’ler, yayıncıların web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini kolaylaştırmak için Google’da bir ekip tarafından oluşturulmuştur; bu, insanlar genellikle bilgisayarlardan daha yavaş veri bağlantılarına sahip olan telefonlarını kullanırken haber makaleleri veya videolar gibi şeylere hızlıca ulaşmak için yapıldı. Google’ın AMP ekibi, hem kendilerinin hem de diğer birçok programcının işleri hızlandırmak için üzerinde çalıştığı özel bir html dili de buldu.

Google AMP Sayfası Nedir?

AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir ve bunların arkasındaki fikir, özellikle mobil cihazlarda hızlı yüklenen web sayfaları sağlamaktır.

Google‘ın AMP ekibi ayrıca, işleri hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış özel bir html dili geliştirdi. Bu makaleler tipik olarak bir şimşek sembolü⚡ile işaretlenir.

Web Sitesi Sahipleri Neden Google AMP Sayfalarını Kullanmalıdır?

AMP sayfalarının, web sitesinde ücretsiz trafik elde etmek için blog trafiğini artırmanın diğer yöntemlerine göre birçok avantajı vardır.

 1. Yalnızca Google Chrome’da değil, tüm büyük tarayıcılarda çalışırlar.
 2. Kullanıcılar, özellikle sınırlı bağlantı erişimi olan alanlarda yardımcı olan bir veri bağlantısı olmasa bile AMP sayfalarını görebilir.
 3. Tıpkı normal web sayfalarında olduğu gibi, bunlara bağlantı verebilir ve bunları Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde kolayca paylaşabilirsiniz.
 4. Çok hızlı yüklenirler, bu nedenle insanlar çevrimiçi olarak belirli bilgileri aradığında sayfalarınız arama sonuçlarında ilk çıkanlar listesinde olacaktır.
 5. AMP sayfaları, görsel olarak çekici oldukları ve okunması kolay oldukları için çok dikkat çeker.
 6. Mobil Seo uyumludurlar, bu da etkileşim kurabileceğiniz daha büyük bir kitleye sahip olacağınız anlamına gelir.

AMP Sayfaları Sitenizin Kitlesini Büyütmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Google AMP, gönderilerde, özellikle de mobil gönderilerde daha fazla görüntüleme elde etmenin kolay bir yoludur, çünkü çoğu kişinin gönderinizi okuyup okumamaya karar vermesi için yalnızca birkaç saniyesi olacaktır.

AMP sayfaları, basit, temiz tasarım ve düzen nedeniyle kullanıcıların etkileşim kurması çok kolaydır. Okuyucuların AMP gönderileriyle etkileşim kurmasına izin vermek, içeriği iyileştirebilmeniz için onlardan daha fazla veri toplamanın etkili bir yoludur.

AMP sayfaları ayrıca normal web sayfalarına çok benzer, çünkü bunlara bağlantı verebilir ve bunları Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde kolayca paylaşabilirsiniz.

AMP’leri Web Sitenize Uygulamak İçin İpuçları

 1. Herkes, normal web sitenizin URL’sini girerek ve “Oluştur” düğmesini tıklayarak bir AMP sayfası ekleyebilir.
 2. Halihazırda bir WordPress siteniz varsa, AMP eklemek çok kolaydır çünkü WordPress bunu herkesin kendi sitesine AMP ekleyebilmesi için yapmıştır.
 3. AMP sayfalarından ücretsiz trafik almanın en iyi yolu, kitlenizin bunları Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde özgürce paylaşmasına veya diğer web sitelerindeki tartışmalara gömmesine izin vermektir.
 4. AMP’nin insanlar çevrimiçi olarak belirli bilgileri ararken anında trafik oluşturma yeteneğinden yararlanmak için pazarlama stratejilerinizi bu terimleri hedefleyecek şekilde optimize etmelisiniz.
 5. Mümkün olan en iyi AMP sayfalarını oluşturmak için, sayfanızın nasıl yüklendiğini ve mobil cihazlar için optimize edilmesini sağlayacak şekilde nasıl göründüğünü özelleştirmenize yardımcı olabilecek bir geliştiriciler ve veri analistleri ekibiyle çalışmayı deneyin.
 6. AMP sayfalarınızın ve normal web sayfalarınızın aynı hızda yüklendiğinden emin olun. Bu, sitenizin genel performansını iyileştirebilmeniz için birden çok kaynaktan daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacaktır.
 7. Google, arama motorunu insanların web siteleriyle nasıl etkileşime girdiğine (harcanan zaman – hemen çıkma oranı) dayalı olarak oluşturduğundan, bunu, insanların ilgisini çekmek ve sitenize geri gelmek için içeriğinizi nasıl değiştirmeniz gerektiğine dair bir kılavuz olarak kullanın.
 8. Siteniz için hem SEO hem de AMP sayfalarını geliştirmeye odaklandığınızdan emin olun, çünkü bir Google araması yavaş bir web sitesiyle sonuçlanırsa, sayfanızın genel sıralamasını 1-10 arasında düşürür.
 9. AMP’ler için gönderileri optimize ederken, kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalması için çok sayıda alakalı bilgi, resim ve video eklediğinizden emin olun.
 10. Kullanıcıların daha fazla bilgi için ilgili gönderileri bulabilmeleri veya arkadaşlarıyla paylaşabilmeleri için iyi bir dahili bağlantı yapısına sahip olmak da iyidir.

Sonuç Olarak…

AMP sayfaları, özellikle hareket halindeyken içeriğinizi daha fazla kişiye ulaştırmanın kolay bir yoludur. Belirli terimleri hedefleyen AMP için optimize edilmiş pazarlama stratejilerini kullanarak daha fazla ücretsiz trafik çekebilirsiniz; siteniz için hem SEO hem de AMP sayfalarını geliştirmeye odaklanın; Kullanıcıların sayfada daha uzun süre kalması için gönderilere resim, video ve alakalı bilgiler eklediğinizden emin olun.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir