1. Anasayfa
  2. Windows 11

Windows 11 Yükseltmesi Ücretsiz Olacak mı?

Windows 11 Yükseltmesi Ücretsiz Olacak mı?
5

Çoğu Windows kullanıcısının merak ettiği sorulardan biri, yeni Windows 11 sistemine yükseltmenin ücretsiz olup olmayacağıdır.

Microsoft , 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürdüğünde şirket, orijinal bir lisansla etkinleştirilen Windows 7 ve Windows 8.1 cihazları için ücretsiz güncellemeler sunma kararı aldı. Redmond, Windows 10’un erişimini 1 milyar cihaza ulaştırmak gibi anlaşılabilir bir hedefe sahipti. Şirket bunu başardı, ancak son teslim tarihini karşılamadı. Ancak bugün bile Windows 7 veya Windows 8.1 çalıştıran cihazları ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltebilirsiniz .

Bir anda yaklaşan Resmi etkinliğin 24 Haziran tarihinde Microsoft ile ilgili birçok önemli ayrıntı ortaya çıkardı. Windows 11 için çoğu kullanıcının ilgilendiği sorulardan biri, yeni bir sisteme yükseltmenin ücretsiz olup olmayacağı sorusu akıllara geldi.

Windows 11 Ücretsiz Yükseltme Desteği

Resmi düzeyde Microsoft, önceki Windows sürümlerinden Windows 11‘e yükseltme prosedürü hakkında henüz bir şey söylemedi. Bilinen tek şey güncellemenin sadece Windows 10’dan değil , Windows 7 ve Windows 8.1’den de destekleneceği.

Elbette Microsoft, Windows’un önceki sürümleri için Windows 11’e yükseltmeler sunmakla ilgilenmektedir. Bu, şirketin müşterilerin çoğunluğunun işletim sisteminin en son, aktif olarak desteklenen sürümüne yükselttiğinden emin olmasına yardımcı olacaktır.

Windows 7 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) programı 2 yıl içinde, Windows 8.1 desteği ise Ocak 2023’te sona erecek. Üstelik Windows 10’un yaşam döngüsü 2025’te sona erecek .

Windows 11 yükseltmesi ücretli mi yoksa ücretsiz mi olacak?

Windows 11’e yükseltmenin tüketici cihazları için ücretsiz olması çok muhtemeldir. Microsoft’un kullanıcıları Windows 10’dan Windows 11’e mümkün olan en kısa sürede “aktarması” gerekecek, çünkü “on” desteği 2025’te sona erecek. Redmond’un istediği son şey, birçok kullanıcının güncellemeleri görmezden geldiği ve tanıdık işletim sisteminde kaldığı Windows XP veya Windows 7’nin geçmişini tekrar etmektir.

En olası senaryo: Microsoft, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanan ev müşterileri için Windows 11’e ücretsiz yükseltmeler sunacaktır. Bu, şirketin yeni işletim sistemi için geniş bir kullanıcı tabanı sağlamasına olanak sağlayacaktır.

Microsoft ücretsiz güncelleme kampanyasını bırakırsa, Windows 11 çok yavaş bir büyüme görecek.

Bunun için herhangi bir ödeme yapmanız gerekiyorsa, şuanda kullandığınız bir işletim sistemini neden değiştiresiniz? Genellikle güncellemelerin nedeni destektir, ancak bu kriter bile bazı Windows kullanıcıları için inandırıcı değildir. Şimdiye kadar, çok sayıda kullanıcı cihazlarında Windows’un desteklenmeyen kopyalarını çalıştırıyor.

Önümüzdeki Perşembe, Windows 11 hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Şirketin güncelleme prosedürünün durumuyla ilgili bilgileri atlamayacağını umuyoruz.

Yükseltme ücretsizse Windows 11’e yükseltecek misiniz? Ve eğer ödenirse?

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. 24 Haziran 2021

    Windows 7 kullanıcısıydım daha sonra 10 a geçtim baya sıkıntı yaşadım umarım 11 de çok fazla değişiklik yapılmaz umarım. Bu arada makale çok faydalı oldu teşekkürler.

  2. Windows 11 yükseltmesi ücretsiz olursa bir çok windows kullanıcısının işine gelecektir. Köklü iyileştirmeler olduğu apaçık ortada.

  3. windows 10 çok güzel tabi ki windows 11 daha güzel olacaktır bu konuyuda çok iyi anlatmış makale mutlaka okuyun

  4. 23 Eylül 2021

    windows 10 olan çoğu bilgisayar windows 11 de istenilen özelliklere sahip değil.

  5. Windows 11 yükseltme hakkında bilgi ve web sitenizde teknoloji yönelik konular beğendim takipte kalacam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir