1. Anasayfa
  2. Windows 11

Windows 11’deki yenilikler

Windows 11’deki yenilikler

Microsoft, masaüstü işletim sisteminin yeni nesli olan Windows 11’i resmi olarak duyurdu. Şirket, önemli UI değişiklikleri, performans iyileştirmeleri ve Android uygulamaları desteği de dahil olmak üzere yeni özelliklerden bahsetti.

Yazılım devi, mevcut uyumlu Windows 10 cihazları için ücretsiz bir yükseltme olacağını ve bu yıl içinde kullanıma sunulacağını söyledi. Windows 11’in sızdırılan sürümü, tasarım değişiklikleri ve bazı özellikler hakkında erken bir genel bakışsağlarken,etkinlik sırasında Microsoft, “Windows 11″in yeni bir görünümdeki Windows 10’un başka bir sürümünden daha fazlası olduğunu ortaya koydu. Yeni sürümde, genel performansı artıran tamamen yenilenmiş bir Başlat menüsü ve görev çubuğu göreceksiniz.

Windows 11’deki yenilikler , çoklu görev ve oyun oynama, yeniden tasarlanmış bir Microsoft Mağazası ve daha fazlası.

Yeni Windows 11 Duyurusu

Windows 11’deki yenilikler

Windows’un bir sonraki sürümünde gelen en önemli değişiklikler şunlardır:

Yeni Başlat Menüsü

Belki de Windows 11’de oturum açtığınızda hızla dikkat çeken ilk şey, şimdi yeniden tasarlanan görev çubuğunun ortasında görünen ve açıkça Chrome OS ve macOS tasarımından ilham alan yeni Başlat menüsüdür.

Yeni menü, canlı döşemeleri geleneksel simgeler ve daha basitleştirilmiş bir tasarımla değiştiriyor. Ayrıca, bir Zaman Çizelgesi gibi davranan ve belgeler ve klasör konumları da dahil olmak üzere en çok kullandığınız öğeleri görüntüleyen bir Önerilen bölümü vardır.

Windows 11 Başlangıç ​​menüsü

Menü, şirketin daha önce Windows 10X için geliştirdiği bir tasarıma dayanıyor. Görev çubuğunun üzerinde yüzer ve yuvarlatılmış köşelerle yeni tasarım stilini takip eder. (Aslında, Windows 11’deki değişikliklerin çoğu, başlangıçta Microsoft’un piyasaya sürülmeden önce iptal ettiği bir proje olan Windows 10X için planlanmıştı.)

Ek olarak, önceki sürümde gördüğümüze benzer bir tasarıma sahip yeni bir görev çubuğu var, ancak şimdi tüm düğmeleri ortaya hizalıyor, Başlat, Arama, Widget’lar ve Görev Görünümü için yeni simgeler.

Başlat menüsü ve görev çubuğu ortalanmış olsa da , Windows 10’da olduğu gibi düğmeleri ve menüleri sola hizalamak için ayarları değiştirebilirsiniz .

Windows 11 kullanıcı arabirimindeki değişiklikler

Diğer UI değişikliklerinin bir parçası olarak Windows 11, “modern, taze, temiz ve güzel” olarak yeniden tasarlanmış bir tasarım sunar. Pencereler, düğmeler ve menüler gibi çoğu görsel öğe için yuvarlatılmış köşeler ve yarı saydam efektlerle bunu fark edeceksiniz.

Microsoft’a göre, “her şey bir sakinlik ve rahatlık hissi vermek için bilerek yapıldı.”

Windows 11 ayrıca önceki sürümlerden çok daha iyi görünen güncellenmiş Karanlık ve Açık modlarla birlikte gelecek.

Windows 11 Karanlık Mod

Ayrıca, uygulamaları açma, pencereleri yeniden boyutlandırma, görev çubuğundaki düğmeleri sabitleme ve sabitlemeyi kaldırma ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok eylem için yeni bir sistem yazı tipi, sesler ve güncellenmiş animasyonlar vardır.

Windows 11 çoklu görev geliştirmeleri

Windows 11, farklı düzenlere sahip uygulamaları hızlıca tutturmak için bir pencerenin ekranı kapla düğmesinin üzerine geldiğinizde görüntülenen bir menü olan Snap Layouts olarak bilinen yeni bir özellik sunar . Ayrıca, Windows 11’in ekranda tıkladığınız uygulamaları hatırlamasını ve başka bir uygulamaya geçmeniz gerekirse, bir grup seçmek ve geri dönmek için görev çubuğundaki gruplardan birinin üzerine gelmeniz yeterlidir.

Windows 11 Düzenler

Windows 11, birden çok monitörle çalışmak üzere tasarlanmış yeni bir özelliğe sahiptir. Ayarlar uygulamasında bulunan bu seçenek, sistemin monitör bağlantısına bağlı olarak pencerelerin konumunu hatırlamasını sağlar. Bu, ikinci monitörü kapattığınızda ilk monitördeki pencerelerin küçüleceği ve ekranı kapattığınızda aynı yerde yeniden açılacağı anlamına gelir.

Windows 11 Birden fazla uygulama koleksiyonu

Ayrıca Microsoft, Sanal Masaüstlerini Masaüstleri olarak yeniden sunar. Bu özellik, öncekiyle hemen hemen aynıdır ve farklı çalışma türlerini ayırmak için sanal alanlar oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, kontroller artık ekranın alt kısmında yer almaktadır ve artık her sanal masaüstü için farklı bir arka plan görüntüsü ayarlayabilirsiniz.

Microsoft Teams ile entegrasyon

Microsoft Teams ayrıca Windows 11’e entegre olur. Ancak bu, iletişim hizmetinin tam bir sürümü değildir. Windows, iOS veya Android dahil, platformdan bağımsız olarak herkesle “metin, sohbet, ses veya video yoluyla anında bağlanacak” Microsoft Teams’den “Sohbet” yapın.

Windows 11 Microsoft Teams ile entegrasyon

Şirkete göre, “diğer uçta bağlandığınız kişi Teams uygulamasını indirmediyse, yine de onlarla iki yönlü SMS yoluyla iletişime geçebilirsiniz.”

Ayrıca, doğrudan görev çubuğundan hızlı bir şekilde sessize alma ve açma veya bir sunum başlatma olanağına sahip olacaksınız.

Canlı fayanslar yerine widget’lar

Canlı döşemeler gitti, ancak fikir Widgets adlı yeni bir ürünle yaşayacak . Temel olarak, bu, Windows 10’da daha önce gördüğümüz Haberler ve İlgi Alanları’nın yeni bir sürümüdür. Ancak, ekranın sol tarafında saati, haberleri, hava durumunu ve İnternet’te arama yapmak için bir alanı gösteren yeni bir arayüz belirir.

Windows 11 Widget'lar

İşletim sisteminin sızdırılan versiyonunda, widget’lar ekranın sadece bir kısmını kaplıyordu. Ancak etkinlik sırasında şirket bunları tam ekran olarak gösterdi.

Windows 11 Tam ekran widget'ları

Widget’lar yapay zeka tarafından desteklenir ve kişiselleştirilmiş bir hava durumu, haber, spor ve harita akışı sunar. Microsoft ayrıca, içerik oluşturucular için teknik desteğe mesaj göndermek için herkesin kullanabileceği bir düğme oluşturduğunu söyledi.

Şirket ayrıca, “kişiselleştirilmiş feed’inizi açtığınızda, ekran boyunca bir yaprak gibi kayar, böylece yaptığınız işe karışmaz” diyor.

Windows 11 ve oyunlar

Performansı artırmanın yanı sıra Windows 11, oyun oynamak için bir işletim sistemi gibi görünüyor. Yeni sürümde Microsoft, oynanabilirliği geliştirmek için büyük yatırımlar yapıyor. Örneğin, Windows 11 artık DirectX 12 Ultimate’ı destekleyecektir. Windows cihazlarda çalışan oyunlar, resimler ve multimedya (görseller ve ses efektleri gibi) oluşturmak ve yönetmek için bir teknoloji standardıdır.

Ultimate sürümü, orijinal DirectX 12 için önemli bir güncelleme değil, ancak bazı yeni değişiklikler içeriyor. Örneğin, GPU’nun aşırı yüklenmesini gerektirmeyen ve Xbox Series X, Nvidia ve AMD grafik kartları için oyunları optimize etmeyi kolaylaştıran Ray Tracing 1.1’e erişiminiz olacak.

DirectStorage, oyun kaynaklarının işlemciye aşırı yüklenmeden grafik kartına daha hızlı yüklenmesini sağlayan yeni bir teknolojidir. Başka bir deyişle, daha hızlı yükleme süreleri ve daha ayrıntılı oyun dünyaları olacak. (Bu özellik, oyun geliştiricilerinin en son NVMe sürücülerini ve optimizasyonlarını gerektirir).

Ek olarak Microsoft, çok çeşitli DirectX 11 ve DirectX 12 oyunları için standart dinamik aralıklı (SDR) oyunları, desteklenen donanımda otomatik olarak yüksek dinamik aralıklı (HDR) oyunlara dönüştüren Otomatik HDR’yi sunar.Son olarak, Windows 11, Xbox Game Pass’i entegre eder, Xbox ağından oyun akışı için xCloud teknolojisini içerir.

Windows 11 Oyunlar

Güncellenmiş Microsoft Mağazası

Belki de Windows 11’deki en önemli değişikliklerden biri yeni uygulama mağazasıdır. Yeni sürümde, uygulamaları, oyunları, şovları ve filmleri bulmayı ve indirmeyi kolaylaştıran yeniden tasarlanmış bir arayüze sahip Microsoft Store’u bulacaksınız.

Windows 11 Microsoft Mağazası

Bu, geliştiriciler için de çok önemlidir çünkü Microsoft Store artık paketlenmemiş eski (win32), Evrensel Windows Platformu (UWP) veya aşamalı web (PWA) uygulamaları dahil hemen hemen her uygulamayı kabul edecektir. Geliştiriciler, uygulamalarını Microsoft’un ticaret mekanizmasını kullanarak barındırma veya kendi uygulamalarını kullanma seçeneğine sahip olacak, bu da geliştiricilerin uygulama içi satın almalar için Microsoft’a gelirlerinin bir kısmını vermek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

Son olarak, Windows 11, Android uygulamalarını yerel olarak destekleyecektir. Bu, Microsoft’un Amazon Android uygulama mağazasını Windows’a getirmek için Amazon ve Intel ile olan yeni ortaklığı sayesinde mümkün oldu. Intel Bridge teknolojisini kullanarak artık Android uygulamalarını doğrudan Amazon Appstore’dan Microsoft Store’da bulabilirsiniz.

Windows 11 Android Uygulamalarını Başlatma

Entegrasyon kolay, ancak, ilk kez bir Android uygulamasını indirmek değil, Windows 11 üzerinde Android uygulamaları indirebilmek için, Microsoft Store’u kullanmadan önce Amazon Appstore uygulaması ve işareti indirmeniz gerekir

Ayrıca, işler çalışmaya devam etmek, Microsoft, Google Play desteğine ihtiyaç duymadan bir Android sanallaştırma ortamı oluşturmak için Linux için Windows alt sistemine benzer şekilde Android için yeni bir Windows alt sistemi sunuyor.

Android uygulamalarının Intel, AMD ve ARM işlemcilerde çalışması bekleniyor.

Windows 11 dokunma işlevi

Windows 11’de dokunma da değişiyor. Microsoft, yeni sürümde tabletlerde kullandığınız hareketleri iyileştiriyor ve artık tablet modunu içermeyecek. Bunun yerine, Windows 11 ortama gerektiği gibi uyum sağlar.

Değişikliklerden bazıları, mobil klavyelere çok benzeyen temaları destekleyen yeni bir dokunmatik klavye içeriyor. Sözcükleri söyleyerek yazmanıza izin veren yeni bir sesle yazma uygulaması var.

Windows 11 dokunma işlevi

Resmi bir duyuruda Microsoft, “görev çubuğundaki simgeler arasındaki boşluğu artırarak, daha büyük dokunmatik nesneler ve pencereleri yeniden boyutlandırmayı ve taşımayı kolaylaştırmak için ince görsel ipuçları ve ek hareketler ekleyerek dokunmatik kontrolleri iyileştirdiğini” söyledi.

Windows 11 Görsel ipuçları

Windows 11 performansı ve güncellemeleri

Yeni özellikler ve kullanıcı arayüzü tasarımı değişikliklerinin yanı sıra Windows 11, çeşitli performans iyileştirmeleri içerecek. Şirkete göre cihazlar daha hızlı uyanacak, Windows Hello daha hızlı olacak, Microsoft Edge ve diğer tüm tarayıcılar daha hızlı çalışacak, Windows 11 çalıştıran cihazlar daha az güç tüketerek pil ömrünü uzatacak.

Ayrıca, Microsoft %40 daha az güncelleme yaptığı ve arka planda gerçekleştiği için Windows 11 daha az kesintiyle daha hızlı güncellemeye başlayacaktır.

Ek olarak, Windows 11, iki altı aylık özellik güncellemesinden bir yıllık güncellemeye geçecektir. Bu, yılda iki kez daha fazla güncelleme ve baş ağrısı olmadığı anlamına gelir. Ek olarak, Windows 11, tüketiciler için 18 ay yerine 24 aylık bir destek programına geçecek gibi görünüyor.

Yeni Dosya Gezgini ve Windows 11 Ayarları uygulaması

Şirket bunları henüz resmi olarak açıklamamış olsa da, etkinlik ve sonraki videolar sırasında bazıları, yeni stile uyacak şekilde tamamen yeniden tasarlanmış bir tasarıma sahip olan Dosya Gezgini ve Ayarlar uygulamasının yeni bir sürümünü gösteriyor.

Yeni Dosya Gezgini ve Windows 11 Ayarları uygulaması

Etkinlik sırasında Microsoft, yeni bir tasarım ve ayar düzenlemesi içeren ancak sol gezinmeyi, renkli simgeleri, yeni görsel ipuçlarını ve Başlat menüsüne ve işletim sisteminin diğer bölümlerine benzer yarı saydam öğeleri koruyan yeni Ayarlar uygulamasını kısaca tanıttı.

Windows 11 Uygulama parametreleri

Windows 11 çıkış tarihi

Windows 11’in henüz belirli bir çıkış tarihi yok. Ancak Microsoft’un bu yılın sonuna kadar Windows 10 çalıştıran uyumlu cihazlar için yeni sürümü ücretsiz yükseltme olarak sunmaya başlaması bekleniyor. Üreticilerin bazı yeni cihazlarının da Windows 11 ile birlikte gönderilmeye başlaması bekleniyor, bu resmi olmasa da çıkış tarihi 20 Ekim 2021 olabilir.

Insider Programının bir parçası olarak Microsoft’un ilk genel önizlemesini 28 Haziran 2021’de test kullanıcılarına sunması bekleniyor.

Windows 10 cihazınızı Windows 11’e yükseltmeyi planlıyorsanız, sistem gereksinimlerinin önemli ölçüde değiştiğini unutmamak önemlidir. Windows’un yeni bir sürümünü yüklemek için 64 bit işlemciye, 4 GB RAM’e ve en az 64 GB disk alanına sahip bir cihaza ihtiyacınız vardır. Ayrıca, artık TPM 1.2 teknolojisini etkinleştirmiş ve Güvenli Önyükleme’ye sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, işletim sistemini yükseltemez veya temiz bir şekilde kuramazsınız. Bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olduğundan emin olmak için bu kılavuzu kullanın .

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir