1. Anasayfa
  2. Rehber

Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Windows 10 bilgisayar sıfırlama yöntemi, özellikle flash bellek gibi aygıtlarla uğraşmak istemeyenler için büyük kolaylık sağlıyor. Bu işlem sayesinde kullanıcılar cihazlarını birkaç adım uygulayarak tamamen sıfırlayabiliyorlar.

Normal şartlarda bilgisayara format atılması için kullanıcıların yanında sürekli bir aygıtın bulunması gerekebiliyor. Ayrıca yine format atabilmek için kullanıcıların bazı bilgilere sahip olması gerekiyor. Ancak Windows 10 bilgisayar sıfırlama yöntemi sayesinde format atmayı bilmeyen kullanıcılar bilgisayarlarını kolaylıkla sıfırlayabiliyorlar.

Üstelik kullanıcılar bu işlemi yaparken karşılarına çıkan seçeneklerden bilgisayarda bulunan tüm dosyaların silinip silinmeyeceğini seçebiliyorlar. Yani bilgisayar sıfırlama işlemi bilgisayarda bulunan dosyalar silinmeden de yapılabiliyor.

Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama ve Format Atma Arasındaki Farklar Neler?

Windows 10 bilgisayar sıfırlama yöntemiyle format atmak aslında hemen hemen aynı diyebiliriz. Ancak bilgisayara format atılırken daha farklı adımların uygulanması gerekiyor. Bu adımlardan en önemlisi format için bir aygıta sahip olmak.

Yani format atmak için ilk olarak elinizde bir format CD’si veya format USB belleği olması gerekiyor. Böylece elinizde ki format aracını bilgisayarınıza takarak işlemleri başlatabiliyorsunuz. Windows 10 bilgisayar sıfırlama ve format arasındaki bir diğer fark ise uygulanan adımlar esnasında karşımıza çıkıyor.

Bilgisayara format atarken BIOS üzerinden bazı ayarlar yapılması gerekebiliyor. Ayrıca format işlemi başladıktan sonra da birkaç farklı adım uygulanması gerekebiliyor. Ancak bahsettiğimiz bilgisayar sıfırlama işlemi hem aygıtsız şekilde hem de çok fazla uğraşılmadan basit şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Üstelik Windows 10 bilgisayar sıfırlama işlemi kullanıcının isteğine göre tüm dosyalar silinerek veya hiçbir dosya silinmeden de yapılabiliyor. Yani kısacası yazımızda anlatacağımız bilgisayar sıfırlama işlemi format atmaktan çok daha basit şekilde gerçekleştirilebiliyor. Şimdi lafı daha fazla uzatmayalım ve bilgisayarınızı nasıl sıfırlayacağınızı sizlere anlatmaya çalışalım.

Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bu bilgisayarı sıfırla

Güncel Windows 10 bilgisayar sıfırlama işlemlerini uygulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu işlem için herhangi bir aygıta ihtiyacınız yok. İşlemleri uygulayabilmek için Windows 10 işletim sistemini kullanıyor olmanız yeterli.

Programsız Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama Güncel 2022

  • İlk olarak sol altta bulunan Windows 10 Başlat simgesine sağ tıklayın.
  • Ardından çıkan seçeneklerden ‘Ayarlar’ seçeneğini seçin.
  • Daha sonra karşınıza gelen pencereden ‘Güncelleştirme ve Güvenlik’ seçeneğine tıklayın.
  • Bu kısımda sol tarafta birçok seçenek göreceksiniz. Windows 10 bilgisayar sıfırlama işlemleri için bu seçeneklerden ‘Kurtarma’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Ardından ‘Bu bilgisayarı sıfırla’ yazısının altında bulunan ‘Başlayın’ seçeneğine tıklayarak devam edin.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza bir pencere açılacaktır. Açılan pencereden ‘Dosyalarımı sakla’ seçeneğine tıklarsanız dosyalarınız silinmeden bilgisayarınız sıfırlanacaktır. Ancak ‘Her şeyi kaldır’ seçeneğine tıklarsanız bilgisayarınızda ki tüm dosyalar silinecek ve bilgisayarınız tamamen sıfırlanacaktır.
  • Bu seçeneklerden herhangi birisine tıkladıktan sonra ekranda ki adımları takip ederek Windows 10 bilgisayar sıfırlama işlemlerini başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızın sıfırlanma süresi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir