1. Anasayfa
 2. Windows 10

Vulkaninfo.exe nedir ve Windows 10’da nasıl devre dışı bırakılır

Vulkaninfo.exe nedir ve Windows 10’da nasıl devre dışı bırakılır
0

Vulkaninfo.exe, grafik kartının düzgün çalışması için gerekli olan sisteminizin arka planında çalışan bir işlemdir. AMD ve NVIDIA gibi en yeni grafik kartları Vulkan Graphics API kullanır. Bu işlem, PC’niz tarafından kullanılan grafik kartlarıyla birlikte gelen sisteminize zaten yüklenmiştir.

Vulkan-1.dll Try reinstalling the program to fix this problem

Oyunların daha iyi deneyimlenmesi için grafik kartı önemli bir rol oynar. Çalıştırmak için grafik kartlarını kullanan birkaç oyun ve program vardır. Grafik kartının, bu sürücülerin düzgün çalışabilmesi için bilgisayarınızda zaten yüklü olan sürücüleri vardır. Sürücüler, sisteminizin arka planında çeşitli işlemlerin yürütülmesinden sorumludur, böylece oyun oynarken veya grafik kartı kullanan bir programı çalıştırırken bir sorun bulmazsınız.

İşlemlerden biri, sisteminizin arka planında çalışan Vulkaninfo.exe’dir. Bu işlem, en son grafik kartları tarafından sunulan Vulkan API’nin bir parçasıdır.

Bu yazıda, Vulkaninfo.exe’nin sisteminiz için neden gerekli olduğunu ve kullanımlarını tartışacağız. Evetse bir virüs mü, o zaman nasıl düzeltebilirsin? Bu makalede ayrıntılı olarak tartışacağımız her şey.

Vulkaninfo.exe nedir ve konumu

İki tür Vulkaninfo.exe vardır, biri [32 bit] Windows işlemcisi için oluşturulan Vulkaninfo 32 ve [64 bit] Windows için oluşturulan Vulkaninfo 64’tür. Bit işlemciye göre dosya boyutu 44 KB ile 700 KB arasında değişebilir. Vulkaninfo.exe dosyasını şurada bulabilirsiniz –

C:\Program Files (x86)\VulkanRT\1.0.3.0\

Vulkaninfo.exe’nin Kullanımları

Vulkaninfo.exe, AMD ve NVIDIA grafik kartlarında bulunan Grafik Sürücüsünün bir bölümüdür. Vulkaninfo.exe, sisteminizin arka planında çalışır. Çalıştırmak için grafik kartını kullanan tüm bu programlar ve oyunlar tarafından kullanılan bir uygulamadır. AMD ve NVIDIA grafik sürücüsü tarafından kullanılan Vulkan grafik API ile ilişkilidir.

Vulkaninfo işlemi, herhangi bir programı çalıştırmak ve grafik kartı kullanan oyunlar oynamak istediğinizde çok önemli bir rol oynar. İşlem, sisteminizin arka planında sürekli olarak çalışır, böylece grafik kartı sorunsuz çalışabilir.

Vulkaninfo.exe bir Virüs mü

Vulkaninfo.exe, grafik sürücüsü ile birlikte indirilen aygıt sürücülerinin bir bölümü olduğu için bir virüs değildir. Ancak, çok fazla Yüksek CPU alıyor veya bulunduğu yerde mevcut değilse, virüs olarak algılayabilir. Bu nedenle, onu bir virüs olarak algılamak için bazı adımları izlemeniz gerekir:

 • İlk olarak, Windows görev yöneticisini başlatmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarını bir arada tutun .
 • Şimdi işlem sekmesine gidin ve vulkaninfo.exe işlemini arayın. Vulkaninfo.exe işlemine sağ tıklayın ve dosya konumuna gitmeyi seçin .
 • Şimdi, konum klasörünü içeren yeni bir pencere görünecektir. C:\Progrsm Files(x86)\VulkanRT\1.0.3.0\directory dizininde bulunuyorsa, konumunu doğrulayın, o zaman sorun yok. Aksi takdirde, bir hata olasılığı vardır ve sisteminizde depolanan dosyalarınız etkilenebilir.

Hata, anti-virüs yazılımı kullanılarak kolayca çözülebilir. Sadece anti-virüs yazılımını indirmeniz ve sisteminize kurmanız yeterlidir. Şimdi, bir virüs taraması çalıştırın, virüsü bulmak ve sorunu çözmek birkaç saniye sürecektir.

Vulkaninfo.exe Nasıl Kaldırılır ve Devre Dışı Bırakılır

Sorun yaşıyorsanız, Windows 10‘unuzdan Vulkaninfo.exe’yi devre dışı bırakmanız gerekir. Burada, Vulkaninfo hizmetini kolayca durdurabileceğiniz bazı yöntemleri tartışacağız.

Yöntem 1: Windows PC’de Vulkaninfo.exe’yi durdurun

Vulkaninfo.exe hizmetlerini Windows’tan kolayca durdurabilir ve kaldırabilirsiniz, bu, hatadan kurtulmanın en kolay yoludur. İşlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk olarak, bir Çalıştırma çubuğu açmak için Windows + R tuşlarını bir arada tutun .
 • Şimdi Çalıştır çubuğuna services.msc yazın ve enter tuşuna basın.
 • Hizmetler yardımcı programı penceresinde vulkaninfo.exe dosyasını arar ve sağ tıklayın ve durdurma seçeneğini seçin .
 • Sonunda, pencereyi kapatın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Vulkaninfo.exe dosyasını Windows Sisteminden silin

Vulkaninfo.exe hizmetlerini yukarıdaki yöntemden durdurduktan sonra, aynı sorunla karşı karşıyasınız, ardından PC’nizden tamamen kaldırmanız gerekir. Vulkaninfo.exe’yi Windows PC’den kaldırmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk olarak, Windows sistem ayarları sayfasını açmak için Windows + I tuşlarını bir arada tutun .
 • Şimdi, sisteminizin tüm uygulamalarının ve programlarının indirildiği Uygulamalar seçeneğine tıklayın .
 • Şimdi arama kutusuna Vulkaninfo.exe yazın ve klavyede enter tuşuna basın.
 • Sonunda , Vulkaninfo.exe işlemini seçin ve ardından sistemden tamamen kaldırmak için Kaldır seçeneğine dokunun .

Bu yöntemleri takip etmek istemiyorsanız, vulkaninfo.exe’yi sisteminizden kaldırmak için izleyebileceğiniz başka adımlar da vardır:

 • Aygıt Yöneticisine gidin .
 • Şimdi, listeden ekran bağdaştırıcılarına dokunun .
 • Şimdi, Grafik kartı seçeneğine sağ tıklamanız ve kaldırma seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Sonunda işlemi doğrulamak için Evet seçeneğine tıklayın .

Sonuç

Bu yazıda, Vulkaninfo.exe’yi tartıştık. Süreç ile ilgili tüm detaylara değindik. Ayrıca vulkaninfo.exe işleminin neden olduğu hataları düzeltebilecek yöntemleri tartıştık. Hatalar, yüksek CPU kullanımı tüketmek ve sisteminizin hızını yavaşlatmak gibi olabilir. Umarım bu makale, Vulkaninfo.exe’nin sisteminizdeki kullanımları konusunda size yol göstermede yardımcı olur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir