Sosyal Medya Ağ Siteleri Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Sosyal Medya Ağ Siteleri Nasıl Kullanılır?

0

Hiç merak ettin mi? Sosyal Medya Pazarlaması neden işinize yaramıyor? Kullanırken yaptığınız hatalar nelerdir? Bu cevabı almak için lütfen bu makaleye tamamen bakın. Bu makale sosyal medya ağ siteleri‘nin nasıl kullanılacağı hakkındadır.

Bir sosyal medya sitesini kullanmak, sadece o sitede içerik yayınlamak ve paylaşmak anlamına gelmez. Başka birçok şeyi de içerir. Bunu kullanmak için eksiksiz bir sosyal medya strateji planı tanımlamanız gerekir. Ardından, farklı sosyal ağ siteleri, sonuç almak için farklı bir teknik gerektirecektir.

Sosyal medya ağ sitelerini kullandığınızı ancak optimum sonuçları alamadığınızı varsayarak, bu sitelerin kullanımı için bazı temel teknikleri listeledim.

Bu temel kurallara dikkat ederseniz, sitenize veya blogunuza kaliteli trafik çekeceksiniz.

Sosyal Medya Ağ Siteleri Kuralları Ve İpuçları

Biliyor musunuz? Tüm sosyal medya ağ sitelerinden en iyi sonucu almak için aynı yolu kullanamazsınız. Farklı sitenin farklı şekilde kullanılması gerekir. Bazıları iyi görsellerle kullanıldığında iyi sonuçlar verirken, diğerleri sadece bir hashtag ile iyi çalışır.

Twitter’ın maksimum sınırı 280 karakterdir. Bunun ötesini yazamazsınız. Oysa Facebook’ta maksimum sınır 63000 karakter civarındadır.

Şimdi, hayal et. Aynı stratejiyi her iki sosyal medya sitesi için nasıl kullanabilirsiniz?

Bu nedenle, aşağıda, çevrimiçi olarak mevcut olan tüm en iyi sosyal medya sitelerinin temel kurallarını listeledim.

Peki, ne bekliyoruz? Önce Facebook’tan başlayalım.

Facebook

Blogunuza veya web sitenize anında trafik istiyorsanız, Facebook sizin için en iyi sonucu verir. Yapmanız gereken tek şey, facebook duvarınıza blog veya site URL’nizi içeren uzun ve kaliteli bir yazı yazmak.

Sitenize veya blogunuza trafik alma konusunda iyileştirmeler bulacağınızdan eminim. Ancak bu trafiğin kaliteli olmayacağını unutmayın.

Bunun nedeni, Facebook’un okuma yazma bilmeyen ve kırsal kesimdeki insanlar da dahil olmak üzere her tür insan tarafından kullanılmasıdır. Facebook, aynı platformda bir araya gelen karışık bir kitle bulacağınız tek platformdur.

Bugün, yaş, cinsiyet, amaç ve eğitimden bağımsız olarak tüm insanlar Facebook’ta mevcuttur. Bu nedenle, bugün facebook’un dünya çapındaki internet kullanıcılarının yaklaşık %85’ine (Çin hariç) hakim olmasının tek nedeni budur.

Ancak, karma bir izleyici kitlesi içerdiğinden, kaliteleri tam olarak aynı değil.

Kalite söz konusu olduğunda, Twitter gibi diğer sosyal ağ sitelerde iyi çalışıyor.

Şimdi, aşağıda Twitter’ı tartışalım.

Twitter

Twitter, sitenize profesyonel ve yüksek kaliteli trafik arıyorsanız en iyi sonucu verir. Bu sosyal medyayı yalnızca bazı kaliteli içerikleri çevrimiçi olarak tanıtıyorsanız kullanın.

Ardından, Twitter yalnızca 280 karakterin içeriğinizi tweet’ler aracılığıyla tanıtmasına izin verir. Facebook ile kıyaslandığında 280 karakter sayısının çok az olduğunu biliyorum.

Peki Twitter en iyi şekilde nasıl kullanılır?

Basit, harika içeriklere odaklanmak yerine kısa bir özet yazın ve ilgili kişileri etiketlemeyi veya içindeki hashtag’i kullanmayı unutmayın.

Hashtag’ler ve İnsanları Etiketleme Twitter’da oldukça iyi çalışıyor. İlgili kişileri etiketleyerek ve tweetlerinizde hashtag kullanarak ağınızı büyütebilirsiniz.

Örneğin, Google Adsense ile ilgili herhangi bir içerik paylaşıyorsam mutlaka Google Adsense’i etiketleyeceğim ve içinde #GoogleAdsense, #Adsense gibi hashtag’ler kullanacağım.

Bu oldukça işe yarayacak. Twitter’da insanlar güncel kalmak için farklı hashtag’leri takip eder.

Ardından, tweetlerde ilgili kişileri etiketlemenizi de öneririz. Yazınızda herhangi ünlü bir kişi veya markanın adından bahsediyorsanız, tweetlerinizde onları da mutlaka etiketlemeyi unutmayın. Kişi veya markanın yazınızı kendi duvarında retweet olasılığı yüksektir. Küçük bir örnek vermek gerekirse kendi twitter hesabımdan bir ünlünün şarkı sözünü yazıp onu etiketledim ve güzel bir etkileşim aldım ve kolerap tweet gönderimi beğendi. :)

Pinterest

Pinterest, dünya çapında web’de bilgi keşfetmek için kullanılan bir sosyal ağ sitesidir. Ardından, içinde görseller kullanırsanız Pinterest pinleri iyi çalışır.

Blogunuz veya siteniz herhangi bir yaratıcı çalışmayla ilgiliyse veya çok sayıda görsel resim içeriyorsa, onu tanıtmak için Pinterest’i kullanmalısınız. Pinterest bu tür web siteleri için iyi çalışır.

Aşağıda teknobird.com pinterest hesabının, gösterimler, etkileşimler, toplam hedef kitle ve etkileşime giren hedef kitle kanıtları verilmiştir.

Pinterest Teknobird.com Etkinliği ve istatistikleri

Konu görsel görseller olduğunda eminim başka hiçbir ağ sitesi daha iyi çalışamaz. Facebook kullanarak böyle sonuçlar alamazsınız.

Bu nedenle, böyle bir durumda sitenize veya blogunuza daha fazla trafik çekmek için Pinterest’i kullanmaya daha fazla odaklanmalısınız.

Instagram

Instagram’dan bahsetmeye başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var ki, Instagram gönderisinde herhangi bir blog veya site URL’sinin paylaşılmasına izin vermiyor.

Bunun anlamı, Instagram’da paylaşım yaparken herhangi bir bağlantı paylaşırsanız, sadece basit metin olarak gösterilecektir. Instagram gönderisinde tıklanabilir köprü URL’sini almayacaksınız.

Bu nedenle, blogunuza trafik çekmek için sosyal ağ sitesini kullanmak istiyorsanız, Instagram listenizde olmamalıdır. Bunun nedeni, Instagram’ın gönderilerinde tıklanabilir bağlantılara izin vermemesi ve bu nedenle Instagram gönderisi üzerinden sitenize herhangi bir trafik gelmemesidir.

Peki Instagram kullanmanın faydası ne olacak? Ve Instagram hesabı en iyi şekilde nasıl kullanılır? Bu soruların cevabını almak için lütfen aşağıyı okuyun.

Instagram, fotoğrafları çevrimiçi olarak kesmek, düzenlemek ve paylaşmak için kullanılan bir sosyal ağ sitesidir. Bu site, blogunuz üzerinde çok sayıda resim veya video içerdiğinde en iyi şekilde çalışacaktır. Ayrıca, diğer tüm sosyal ağ siteleri gibi, bu da hashtag’lerle iyi çalışır. Instagram gönderilerinde uygun hashtag’leri kullanırsanız iyi sonuçlar alırsınız.

Instagram yalnızca marka adınızı tanıtmak için kullanılır. Unutmayın, onu kullanarak blogunuza trafik çekemezsiniz.

Aktif Instagram Takipçi ve Beğeni Satın Alma
Aktif Instagram Takipçi ve Beğeni Satın Alma

Sonunda, amacınız marka adınızı tanıtmaksa Instagram size yardımcı olabilir, ancak amacınız sitenize veya blogunuza trafik çekmekse Instagram hiçbir işe yaramaz.

Reddit

Listedeki son sosyal ağ sitesi Reddit. Yukarıda tartışılan tüm sosyal ağ sitelerinden Reddit, kullanımı en zor olanıdır.

Reddit topluluğu, sıfır spam ve yalnızca katı kurallar içerir.

Hesap oluşturduktan sonraki 3 gün içinde bu siteden yasaklandım. Ve yaptığım şey sadece fotoğraf paylaşmaktı. Evet, bu sitede birkaç fotoğraf paylaştım (hiçbir bağlantı paylaşmadan) ve yasaklandım.

Bu nedenle, içeriğinizi tanıtmayı planlıyorsanız Reddit’i kullanmayın. Reddit, işinizi tanıtmak için değildir.

Reddit, yalnızca niyetiniz iyiyse en iyi şekilde çalışacaktır. Öncelikle başkalarına yardım etmek için değerli zaman harcamanızı ve ardından içeriğinizi bu konuda tanıtmayı düşünmenizi şiddetle tavsiye ederim. Şansımı tekrar denemek istedim ve banlanmadan ilk paylaşımımı sonunda yapabildim :)

Reddit'te içerik paylaşma
Reddit’te içerik paylaşma

Reddit’te kullanıcılarla etkileşim kurmak için ‘Karma’ adlı bir seçenek var. İçeriğiniz oylandığında ve tersi olduğunda Karma bir artış elde edeceksiniz.

İyi karma puanlarına sahip olmanın iki faydası vardır. Birincisi, yazınız sitede daha üst sıralarda yer alacak ve İkincisi, siteden kolayca yasaklanmayacaksınız.

Reddit’te Karma, itibarınızın bir göstergesidir. İyi karma, işletmenizi çevrimiçi ortamda tanıtmanıza yardımcı olabilir.

Son Sözler

Yanlış sosyal sitede tanıtım yapıyorsanız veya tanıtım için uygun olmayan teknikler kullanıyorsanız her iki durumda da optimum sonucu alamazsınız.

Bu nedenle, hangi sosyal medya sitesinin size en iyi sonucu vereceğini bilmek çok önemlidir.

İnan bana, doğru sosyal medya sitesini takip edersen sonuçlar gerçekten bir mucize olacak. Ancak, herhangi bir sosyal ağ sitesini körü körüne takip ederseniz veya tüm sosyal siteleri uygun bir strateji olmadan kullanırsanız, bu sizin için tamamen hayal kırıklığı olacaktır.

Herhangi bir sosyal medya sitesini kullanmaya başlamadan önce uygun bir araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bugün toplamda 250’den fazla sosyal ağ sitesi var. Tüm bu sosyal ağ sitelerinin sizin için çalışması gerekli değildir. Bu nedenle, uygun araştırma yapın ve blogunuz veya web siteniz için en iyi sosyal medya sitesini bulun.

Sonunda, burada listelenecek önemli bir sosyal medya sitesini kaçırdığımızı düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Önerinizi listeye eklemekten memnuniyet duyarız.

Ardından, yukarıdaki makalenin herhangi bir bölümünü anlamakta herhangi bir sorunla karşılaşırsanız da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmenizi veya web sitenizi çevrimiçi olarak tanıtmak için hangi teknikleri veya püf noktalarını kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünden değerli ipuçlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir