1. Anasayfa
  2. İnternet Araçları

SmartDNS ile VPN arasındaki fark nedir?

SmartDNS ile VPN arasındaki fark nedir?
0

Hem SmartDNS hem de VPN, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmenize yardımcı olabilir. SmartDNS, temelde bağlandığınız bir proxy sunucusudur ve bir VPN trafiğinizi yeniden yönlendiren özel, şifreli bir tünel oluşturur. SmartDNSproxy her ikisini de sağlar !

Smart DNS nedir?

SmartDNS, esasen birçok şirketin medya engelleyici olarak sattığı bir proxy’dir. Şirketler, kullanıcıların Netflix, BBC veya Hulu gibi medya web sitelerinin engelini kaldırmak için erişebilecekleri proxy sunucularına erişim satmaktadır.

SmartDNS genellikle normal bir proxy’den farklı çalışır, ancak kullanıcının gerçek IP adresi değişmediğinden. SmartDNS, web sitelerini kullanıcıya erişim sağlamaları için kandırmak için bir proxy sunucusu aracılığıyla kullanıcının normal coğrafi konum verilerini yeniden yönlendirir.

SmartDNS, yalnızca özel olarak işaretledikleri bazı hizmetler ve web siteleri için IP’nizin farklı görünmesini sağlar. Sonunda, bu bir DNS numarasıdır.

Açıkça belirtmek gerekirse, SmartDNS bir kullanıcının IP adresini değiştirmez veya gerçekte sağlanan herhangi bir veriyi şifrelemez. En fazla, SmartDNS, şifreleme nedeniyle herhangi bir hız kaybı olmaksızın medya web sitelerine erişmenin yarı etkili bir yolu olabilir (ancak başarılı medya erişimi bile SmartDNS sağlayıcıları ile aksadı – birçok SmartDNS sağlayıcısı Netflix kullanıcılarına tutarlı erişim sağlamada başarısız oldu).

SmartDNS proxy sunucuları, kullanıcılara onları derin paket incelemesinden veya meraklı kişilerden korumak için güvenlik sağlamaz.

VPN nedir?

VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Bir VPN’e bağlandığınızda, esas olarak orijinal IP adresinizi yenisiyle değiştirirsiniz ve bilgisayarınızdan gelen her türlü internet trafiğini şifrelersiniz.

Bir VPN kullandığınızda, ister bir devlet kurumu ister internet servis sağlayıcınız olsun, hiç kimse bilgilerinizi okuyamaz (ancak şifrelemenin gücü ve bir VPN’in güvenliği büyük ölçüde değişebilir).

Çoğu kişi VPN’leri gizlilik nedeniyle kullanır, ancak VPN’leri SmartDNS‘ye benzer şekilde kullanan çok sayıda kişi vardır. Bir VPN IP adresinizi değiştirdiğinden, coğrafi kısıtlamaları etkili bir şekilde aşabilirsiniz – ister Netflix, Hulu veya hatta HBO Go aracılığıyla olsun.

Bu anlamda sağlam bir VPN, SmartDNS’nin yapabildiği aynı şeyleri başarabilir. Ancak, seçtiğiniz VPN’e bağlı olarak bazı dezavantajlar olabilir.

Bazı VPN’ler SmartDNS’den belirgin şekilde daha yavaş olurken en iyileri, VPN’e neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak şifre gücünüzü özelleştirmenize izin verir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir