1. Anasayfa
  2. SEO

Arama Motoru Sıralama Analizi (SERP) Araçları

Arama Motoru Sıralama Analizi (SERP) Araçları
0

SERP araçları ve hizmetleri sunan pek çok web sitesi vardır ancak hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Peki hangisi senin için en iyisi? Bu sorunun cevabı, ihtiyaçlarınızın ne olduğuna ve bir SERP’den ne istediğinize bağlıdır. Her siteyi araştırmak ve ardından gereksinimlerinizi karşılayan birine karar vermek önemlidir.

En popüler SERP’lerden dördü hakkında bazı başlıklar şunlardır: SEMRush, Rank Checker Pro, Moz Local ve Google AdWords Express.

SERP Nedir?

SERP, bir arama motoru sonuç sayfasıdır. Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının anahtar kelimelerinizi aradığında bulduklarını bulduğunuz sayfadır. Bazen bir arama sorgusunda birden fazla kelime kullanılabilir; bu, seçim yapabileceğiniz birden fazla sonuç kümesi döndüreceği anlamına gelir. Bir sonuca tıkladığınızda, sizi web sitesinin listelendiği başka bir sayfaya yönlendirecektir. Bu, arama sorgunuz için Google’ın döndürdüğü web sayfasıdır.

En Popüler Üç SERP Analiz Araçları

SEMRush

Bu araç, anahtar kelime araştırması, rakip analizi ve görüntülü reklamcılık dahil olmak üzere birkaç farklı hizmet sunar. Ayrıca yeni içerik oluşturmaya, reklam kampanyaları için ödeme yapmaya ve tıklama başına ödeme reklamlarını izlemeye yardımcı olur. Araç, araştırmanızda size yardımcı olacak pek çok yerleşik bilgi ve referans kaynağına sahiptir.

Bilgi tabanı (Knowledge base)

Bu, konu veya anahtar kelime SERP analiz aracı gibi farklı kategoriler tarafından aranabilen kapsamlı bir veritabanıdır. Hangi anahtar kelimelerin en iyi olduğunu bulmanın en iyi yolu, rakiplerinizi analiz etmektir. Bu araç, Google’ın Sıralama sunduğu rakip analizine doğru (benzer) sonuçlar sağlar

İzleme (Tracking)

Bu araç, sıralamanızın neresinde olduğunuzu, ne kadar trafik aldığınızı takip etmenize yardımcı olur ve ayrıca zaman içinde SERP’deki değişiklikleride gösterir.

Dahili bağlantı aracı

Dahili bağlantı, Google’ın web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olduğu için sıralamalarınızı artırabilir.

Rank Checker Pro

Bu araç, farklı arama motorlarında veya hedeflediğiniz ilgili anahtar kelimelerde diğer web sitelerine göre nerede sıralandığınızı kontrol etmeniz için kolay bir yol sağlar. Hangi hizmetleri ücretsiz olarak alacağınızı ve kaç anahtar kelimeyi takip edebileceğinizi belirleyen üç hesap türü vardır. Ayrıca, bütçenize ve gereksinimlerinize uygun hizmeti alabilmeniz için aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı paket bulunmaktadır.

Moz Local

Bu araç, yerel işletmeler için Google My Business’a (eski adıyla Google Rehber) doğrudan bağlantı sağlar. Bu, bir kullanıcı işletmenizin adını veya sunduğunuz ürünle ilgili anahtar kelimeleri aradığında görüneceğiniz anlamına gelir. Ayrıca bilgilerinizi doğrulamanıza ve müşterilerinizden yorum almanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak…

Pek çok SERP var ama en popüler ikisi Rank Checker Pro ve Moz Local’dir. Web sitenizi tanıtmak isteyen küçük bir işletmeyseniz, Moz Local sizin için harika bir seçimdir. Büyük bir şirketseniz veya SEO’ya harcayacak daha fazla zamanı olan bir şirketseniz, Rank Checker Pro en iyisi olacaktır. SEMRush, bu araçların sunduğu seçeneklerden fazlasını isteyen herkes için iyidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir