1. Ana Sayfa
  2. Seo

SEO Web Sitesi Denetimi Nasıl Yapılır?


+ - 0

Kapsamlı kılavuzumuzda bir SEO web sitesi denetimi nasıl gerçekleştirilir keşfedin

Ancak bu her zaman kolay değildir, bu nedenle bir SEO web sitesi denetimi yapmak çok güçlü bir eylem olabilir. Tam bir SEO site denetimi, içerik sorunları, teknik hatalar ve arama motoru sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olabilecek diğer her şeyle birlikte büyük iyileştirme gerektiren alanları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir tür işletme web sitesi çalıştırıyorsanız, muhtemelen arama motoru optimizasyonunu (SEO) duymuşsunuzdur. Kısacası, SEO, belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için arama motoru sonuç sayfalarında olabildiğince üst sıralarda yer almanızı sağlamak için web sitenizi ve içeriğini optimize ettiğiniz bir uygulamadır.

Şimdi, çoğu SEO servis sağlayıcısı ana paketleriyle tam bir denetim içerir, ancak bunlar pahalı olabilir. Bu kılavuzun geri kalanında, kendi SEO web sitesi denetiminizi tamamlamayla ilgili temel adımları ele aldık.

SEO web sitesi denetimi nasıl yapılır: Hazırlık

Bir SEO web sitesi denetimi yapmaya hazırlanmak çok uzun sürmemelidir. Temel olarak, web sitenizin arka ucuna, güçlü bir internet bağlantısına ve sürece ayırmak için en az birkaç saatinize erişiminiz olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Bunları hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek şey oturmak ve aşağıdaki adımları uygulamaktır.

1. Adım: Sitenizin mobil cihazlar için optimize edilip edilmediğini kontrol edin

Son yıllarda, Google ve diğer arama motorları, mobil uyumluluk ve yanıt verme yeteneğini SEO dünyasında giderek daha alakalı hale getirdi. Günümüzde, web siteniz mobil cihazlarda iyi çalışacak şekilde tasarlanmamışsa, iyi bir sıralama elde etmek son derece zordur.

Şimdi, web sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu kontrol etmenin birkaç yolu var. En kolaylarından biri Google’ın basit mobil uyumlu site test cihazını kullanmaktır . Bununla, web sitenizin URL’sini yapıştırmanız, URL’yi test et düğmesine basmanız ve sonuçların derlenmesi için birkaç dakika beklemeniz yeterlidir.

Sitenizin mobil uyumluluğuna ilişkin bir kararın yanı sıra, seo web sitesi denetimi aracının bulduğu diğer sorunlar hakkında da bilgi alacaksınız. Bunları mümkün olan en kısa sürede not etmenizi ve ele almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

2. Adım: Sitenizin performansını kontrol edin

Google ve diğer arama motorlarının web sitenizi tararken dikkate aldığı en önemli teknik hususlardan biri performansıdır. Burada dikkate almanız gereken iki ana ölçüm vardır: ortalama sunucu yanıt süresi ve site çalışma süresi.

Uzun vadeli çalışma sürenizi herhangi bir araçla izleyebilirsiniz ( pingdom.com kullanıyoruz ). İdeal olarak, mümkün olduğunca0’e yakın bir çalışma süresi rakamını hedeflemelisiniz, ancak %99’un üzerindeki her şey iyidir.

Sunucu yanıt sürenizi ve sayfa yükleme hızınızı kontrol etmeniz de önemlidir. Bu nedenle seo web sitesi denetimi GTmetrix.com , hem sayfa yükleme süreniz hem de uğraşmanız gereken ana sorunlar hakkında bilgi sağlayan güçlü bir sayfa hızı denetleyicisine sahiptir.

3. Adım: Web sitenizin doğru bir şekilde dizine eklendiğinden emin olun

Şimdi, pek çok insan Google’ın web sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesini sağlamak için bazen biraz çalışmanız gerektiğini fark etmiyor. SEO web sitesi denetimi tamamlanırken, web sitenizin yalnızca bir sürümü olduğundan emin olun. Örneğin, www.mywebsite.com ve mywebsite.com yinelenen içerik sorunlarına yol açabilir arama motorları tarafından ayrı siteleri gibi işlem görecektir. Temel olarak, sitenizin tüm sürümlerinin tek bir URL’ye yönlendirdiğinden emin olmanız gerekir.

Aynı zamanda, sitenizdeki kullanılmayan sayfaları gözden geçirmek ve silmek de iyi bir fikirdir. Kategori ve etiket sayfaları gibi şeyler sitenizin sıralamasını etkileyebilir, bu nedenle kitlenize değer katmazlarsa onları kaldırmaya değer.

Siz oradayken, Google Arama Konsolunuza giriş yapmanızı ve herhangi bir indeksleme sorununu not etmenizi de öneririz . Bunları mümkün olan en kısa sürede düzeltin ve SEO puanınızın arttığını görmelisiniz.

4. Adım: Backlink profilinizi analiz edin ve düzeltin

Backlink profiliniz, arama motoru sıralamanızın belirlenmesinde büyük rol oynar. Bir SEO web sitesi denetimini tamamlamanın en önemli kısımlarından biri, backlink profilinizi kontrol etmek ve optimize etmektir. SEO uzmanı Neil Patel tarafından sağlanan çok güçlü bir araç da dahil olmak üzere web’de çok sayıda ücretsiz araç bulunmaktadır.

Temel olarak fikir, mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kaliteli geri bağlantıya sahip olmaktır. Ayrıca, geri bağlantılarınızın kalitesinin iyi bir göstergesi olduğundan, etki alanı otoritenize (etki alanı puanı) da dikkat etmelisiniz.

Etki alanı yetkiniz düşükse, bağlantı profilinizi daha ayrıntılı olarak analiz etmeye değer olabilir. Düşük kaliteli veya kötü amaçlı sitelerden spam içeren bağlantıları belirleyin ve bunları Google Arama Konsolunuz aracılığıyla reddedin .

5. Adım: Sayfa içi SEO’nuzu analiz edin

Son olarak, bir seo web sitesi denetimi için hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini belirlemek için sayfa içi SEO faktörlerinizi analiz etmeniz gerekecektir. Senin üzerinden başlığı başlayın Google Analytics panosu ve organik trafik kontrol. Edinme sekmesinin altında, organik trafiğinizi ve onu hangi anahtar kelimelerin yönlendirdiğini not edin.

Ardından, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelerin net bir listesine sahip olduğunuzdan emin olun. İyi optimize edildiklerinden emin olmak için sitenizdeki her sayfanın meta verilerini ve içeriğini (veya en azından elinizden geldiğince en önemlilerini) analiz edin. Genel olarak, başlığınıza ve ilk 100 kelimeye veya meta açıklamanıza ve meta başlığınıza bir anahtar kelime eklemelisiniz. Mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kaliteli bağlantı deneyin ve ekleyin ve baştan sona alakalı LSI anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

SEO denetiminizin bir parçası olarak, en iyi arama terimlerini hedeflediğinizden emin olmak için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmanızı da öneririz.

Özet

Profesyonel bir SEO denetim aracı veya SEO hizmet sağlayıcısı kullanmak, manuel bir SEO web sitesi denetimi yapmaktan kesinlikle daha kolay olsa da, neyin dahil olduğunu ve sitenizin SEO çabalarının etkinliğini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi bilmek yine de iyidir.

Bu kılavuzda, bir SEO denetimi gerçekleştirmenin temel adımlarını ele aldık. SEO’ya harcadığınız zamandan ve paradan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için Google Arama Konsolu ve Google Analytics gibi mevcut araçları kullanmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Teknobird, en popüler ve en iyi ücretsiz lisanslı yazılımı, ücretsiz deneme sürümünü ve ücretsiz indirmeyi sunma, paylaşma ve güncelleme konusunda uzmanlaşmış en popüler yazılım eşantiyon web sitelerinden biridir.

Yorum Yap