1. Ana Sayfa
  2. Rehber

Robots.txt Dosyası ne işe yarar?


0

Bu şifreli robots.txt dosyası hangi işlevi yerine getiriyor ve bu dosyaya neden sitede ihtiyaç var?

Arama örümcekleri, bir siteyi ziyaret ederken, öncelikle bir robots.txt dosyası bulmaya çalışır. Genellikle sitenin kök dizininde bulunur. Bu dosya, arama örümceklerinin standart protokole göre izlemesi gereken talimatları içerir. Bu talimatlar, örümceklerin sitenin hangi bölümlerinin dizine ekleneceğini ve hangilerinin göz ardı edileceğini belirlemelerine yardımcı olur.

Robots.txt dosyasının temel amacı, örümceklerin sitenin dizine eklemek istemediğiniz bölümlerine erişmesini engellemektir. Sitenizin İnternet kullanıcıları tarafından tamamen erişilebilir olmasını istemiyorsanız bu durum söz konusu olabilir. Bu yasak bölümler, yalnızca sitenizin kullanıcılarına yönelik kaynakları içerebilir. Ayrıca telif hakkıyla korunan materyal içeren sayfaların endekslenmesini de hariç tutabilirsiniz.

Ancak robots.txt, bilgileri korumanın bir yolu olarak görülmemelidir. Yalnızca arama örümceklerinin sitenin belirli bölümlerini dizine eklemesini önlemek için tasarlanmıştır.

Bir robots.txt dosyası kullanmanın tarayıcı tarama sürecini hızlandırmadığını unutmayın.

Robots.txt dosyası kullanmanın faydaları:

  • Sitede yinelenen sayfalar varsa, arama motorları tarafından spam yapmakla suçlanmamak için bunlara erişimi arama robotları ile engelleyebilirsiniz. Bu, özellikle farklı tarayıcılar veya farklı bağlantı hızları için optimize edilmiş yinelenen sayfalar oluştururken kullanışlıdır.
  • sunucu kök dizinine boş bir robots. txt dosyası ekleyerek 404 hatasını hariç tutun,
  • ağ trafiğinden tasarruf etmek için örümceklere sitenin belirli bölümlerine erişimi engelleyin.

Bir robots. txt dosyası oluşturmak zor değildir, ancak hata içermemesi önemlidir, aksi takdirde sitenin indekslenmesi tamamen engellenebilir.

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap