1. Anasayfa
  2. SEO

Rakiplerinizin Trafiğini Web Sitenize Çekmeye Yönelik İpuçları

Rakiplerinizin Trafiğini Web Sitenize Çekmeye Yönelik İpuçları
0

Rekabet, iş kelimesini düşündüğümüz anda aklımıza gelen bir şeydir. Sürekli rekabetçi olan bu dünyada, her işletmenin sadece bir değil, birçok rakibi vardır.

İşletmeler, bilinmeyen zamandan beri rakiplerinden daha iyi olmak için çabalıyorlar, sonuçta hepsi aynı pastanın, yani aynı potansiyel müşterinin peşindeler. Benzer şekilde, pazarlama ve web sitesi trafiği dünyasında da farklı değildir. Hepimiz aramanın kralı olmak ve web sitemize daha fazla trafik çekmek için sürekli bir savaş içindeyiz.

Rakiplerinizin trafiğini nasıl çalacağımızı biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Rakiplerinizin Şirket Web Sitesini Tanıyın: Her şeyde olduğu gibi, analiz, Similar Web gibi siteleri kullanarak web sitelerinden elde edebileceğimiz temel bilgilere bakarak başlar:

  • Web sitesinin her ay ne kadar trafik aldığı;
  • Her ziyaretçinin web sitesinde geçirdiği ortalama süre;
  • Trafiğin nereden geldiği;
  • Trafiğin coğrafi dağılımı;
  • Web sitesinin hemen çıkma oranı.

Sıraladığınız yeri görmek için sayılarınızı rakiplerin numarasıyla karşılaştırabilirsiniz. Trafik ikiniz için de düşüyorsa, ancak sizin için daha azsa, bu, bir şeyi doğru yaptığınız anlamına gelir. Trafik kaynakları, müşterilerinizi hedeflemede hangi aracın daha etkili olduğunu size söyleyebilir.

Anahtar Kelimelerini Bilin: SEMRush yardımıyla, rakiplerinizin web sitesi için en çok listelenen anahtar kelimelerin neler olduğunu kolayca görebilirsiniz. Bu bilgileri iki şekilde kullanabilirsiniz:

  • Yeni içeriğinizde aynı anahtar kelimeleri kullanın, ancak içeriğinizin rakiplerinkinden gerçekten daha iyi ve daha güçlü olduğundan emin olun.
  • Aynı anahtar kelimeleri hedeflemek yerine, onunla ilişkili, LSI olarak bilinen anahtar kelimeleri kullanabilir ve bunlara dayalı içerik oluşturabilirsiniz.

Rakibin Nereden Trafik Aldığını Bilin: Rakiplerin web sitesinin çok fazla trafik aldığı, oldukça tanınmış bir rakip web sitesi varsa, zaman zaman rakip web sitesiyle iletişim kurmak ve kendi web sitenizin bağlantısını alıp alamayacağınızı görmek faydalı olabilir. İçeriğiniz daha iyiyse ve değer katıyorsa, bu rakip web siteleri size bir bağlantı vermeye isteklidir. İçeriğinizin rakiplerinkine benzemediğinden, benzersiz ve taze olduğundan emin olun.

Rakiplerinizin web sitesinin backlink’lerini türkçesi geri bağlantılarını öğrenmek için Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz. İlk şirketlerle ilgili bazı temel bilgiler ücretsizdir ancak ayrıntılı raporu almak için ücretsiz ödemeniz gerekiyor.

Ücretli Tanıtım: İlk olarak, basit bir Google araması yapın ve rakibin trafik oluşturmak için bazı ücretli reklamları kullanıp kullanmadığını görün. Öyleyse, bununla ilgili maliyete rağmen, verdiği katma değerinin daha fazla olduğu anlamına gelebilir. Rakip herhangi bir ücretli reklam taktiği kullanmasa bile, bunları kullanmak genellikle önemlidir. Geleneksel yoldan gitmek yerine, ücretli tanıtım yazısı ve sponsorlu içerik için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Rekabetçi bir dünya ve rakiplerin önünde kalmak için elinizin altındaki tüm mevcut kaynakları kullanmak önemlidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir