1. Anasayfa
  2. Rehber

Opera Tarayıcısında Ram Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Opera Tarayıcısında Ram Tüketimi Nasıl Azaltılır?
1

Opera tarayıcısının çok fazla RAM tüketmesinin sebebi gereksiz eklentilerin aşırı yüklenmeye neden olması ve tarayıcı ön belleğinin dolmuş olması, virüs bulaşmasına neden olabilir.

Opera Tarayıcısında Ram Tüketimi Nasıl Azaltılır

Bu makalede, tarayıcının RAM’e ne kadar yüklendiğini ve tüketimini nasıl azaltacağınızı ve web tarayıcınızı nasıl hızlandıracağınızı öğreneceksiniz.

Şu anda çalışan programların ne kadar RAM tükettiğini, Windows Görev Yöneticisi’ndeki İşlemler sekmesinden görebilirsiniz. Açmak için, Ctrl + Shift + Esc kısayol tuşlarına basın veya “Başlat” düğmesine sağ tıklayın ve bağlam menüsünden “Görev Yöneticisi” komutunu seçin. Başlıyoruz.

“Bellek” sütunundaki “İşlemler” sütununda, ilgilendiğimiz uygulamanın ne kadar RAM olduğunu göreceğiz – Opera İnternet Tarayıcısı. “İşlemler” sekmesi “Görev Yöneticisi” ni başlattıktan hemen sonra görünmüyorsa, pencerenin sol alt köşesindeki “Detaylar” düğmesini tıklayın.

Opera’da gereksiz uzantıları devre dışı bırakın

Çok sayıda uzantı bilgisayarın RAM’ine yüklenir, böylece şu anda kullanmadığınız eklentileri kaldırmanız daha iyi olur.

Opera menüsünü görüntülemek ve pencerenin sol üst köşesindeki tarayıcı logosuna tıklayın ve “Eklentiler” komutunu seçin, ardından açılan alt menüdeki “Eklentiler Öğesi” sini seçin veya Ctrl + Shift + E kısayol tuşlarını kullanın.

Yüklü tüm uzantıların listesini içeren bir sekme açılır. Halen gerekmeyenlerin yanındaki “Devre Dışı Bırak” düğmesini tıklayın.Gereksiz eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra, “Aygıt Yöneticisi” ni açın ve tarayıcı tarafından RAM yükleme seviyesini kontrol edin.

Opera’da Ön belleğini Silmek

Opera, ziyaret edilen siteler hakkında bilgi içeren geçici dosyalarla dolu tarayıcı önbelleği nedeniyle çok fazla bellek tüketebilir. Önbelleği temizlemek için aşağıdakileri yapın:

Opera menüsünde, “Geçmiş” komutunu seçin, ardından açılan alt menüde “Tarama geçmişini temizle” komutuna tıklayın. Alternatif olarak, Ctrl + Shift + Del tuşlarına basmaktır.

Opera ziyaretlerinin tarihini temizlemek.
Opera menüsünden “Göz atma geçmişini temizle” komutunu seçin.

Açılan “Göz atma geçmişini temizle” penceresinde, “Zaman Aralığı” açılır listesinde “Tüm Zamanlar” süresini ayarlayın ve “Önbelleğe Alınmış Görüntüler ve Dosyalar” öğesinin önüne bir onay işareti koyun ve ardından “Verileri Sil” düğmesini tıklayın.

Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Denetleme

Opera tarayıcısının nedeni aşırı RAM tüketimi ve bunun sonucunda yavaş çalışması bilgisayardaki virüslerin varlığıdır. Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs tehditlerini tarayın. Örneğin McAfee Internet Security gibi 6 Aylık ücretsiz deneme sağlayan yazımıza ulaşabilir veya Geliştiricinin resmi web sitesinden bir antivirüs programı indirip sisteminizi tarayabilirsiniz.

Opera tarayıcısının düzgün çalışması için en az 2 GB RAM gereklidir. Bilgisayarınızdaki RAM miktarı azsa, aynı anda birçok programı çalıştırmamaya ve tarayıcıda çok sayıda sekme açmamaya çalışın, aksi halde yukarıdaki tüm önerilere uysanız bile, Opera’nın “engellenmesi” gözlenebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    Bu bilgiler için teşekkür ederim. Zaten normalde de opera googledan daha az ram tüketmektedir. Bu yüzden kullanıyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir