1. Anasayfa
  2. Rehber

Musallat.Exe Silici Nasıl Kullanılır?

Musallat.Exe Silici Nasıl Kullanılır?
0

Son zamanlarda birçok kişinin rastladığı bir sorun olarak musallat.exe Türk korsanlar tarafından oluşturulmuş bir virüs çeşidi olarak mobil cihazları tehdit edebilmektedir. Çoğunlukla bilgisayara bulaşsa da tablet ve akıllı tahta gibi elektronik cihazlara da bulaşabilmektedir. İlk defa karşılaşılması durumunda da bu virüsün nasıl temizleneceği konusunda bilgi sahibi olunmamaktadır. Zorlu bir virüs olmasından dolayı virüsü bilgisayardan komple silmek için ise birtakım adımları dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir.

Musallat olarak isimlendirilen bu virüs genel itibari ile bilgisayara girdikten sonra görev yöneticisini engellemektedir. Virüs türü olarak ise Trojan.Agent ve Gen-Malagennt olarak tanımlanabilmektedir. Fakat virüsün türü çeşitli anti virüs programlarına göre değişiklik gösterebilir.

Trojan.Xema ya da Truva atı olarak da sıklıkla etiketlenmektedir. İlgili virüs bilgisayara girdikten sonra “%AppData%\Declare.ini” ve “%AppData%\MusaLLaT.exe” olmak üzere iki uzantı oluşturur. Bu dosyaların ve uzantıların silinmesi gerekmektedir. Virüsü silme işlemi ise programlı ya da programsız olarak iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Programsız Silme İşlemi

Bilgisayara giren musallat.exe virüsünü silmek için program olmadan gerçekleştirilecek işlemler, adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür.

  1. İlk olarak bilgisayarın kayıt defterine girilmesi gerekmektedir. Bunun için ise Başlat, “Regedit” ya da “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” yazılmalıdır.
  2. Kayıt defteri için bir diğer yol ise çalıştır, regedit kısa yoludur.
  3. Kayıt defteri açıldıktan sonra ise virüs dosyasını kolaylıkla bulmak için “CTRL+F” tuşları ile arama özelliğine erişilmesi gerekir.
  4. Daha sonra arama için exeyazılır, sonrakini bul butonuna ya da Enter tuşuna basılır. Arama sonuçlarında bulunan tüm musallat virüsüne ait dosyalar silinir.
  5. Silme işlemlerinden sonra masaüstüne gelinerek Win+R tuşuna basılır.
  6. Açılan pencereden msconfig yazılır.
  7. Açılan bu sayfada başlatma sekmesi altında Musallat ile ilgili tüm bilgilerin tik işareti kaldırılır.
  8. Bir dosya gezgini açılır ve gizli dosyalar görünür yapılarak arama kısmına .exe yazılır. Arama sonuçları içerisinde de 0 byte olan dosyaların hepsi silinir.

Tüm adımlardan sonra ise bilgisayar tekrardan yeniden başlatılır. Programsız olarak silme işlemleri birkaç adımdan oluşmaktadır. Bu noktada eğer hala virüs silinmemiş ise bu noktada program kullanarak bu virüsü silmek gerekmektedir.

Programlı Olarak Silme İşlemi

İlgili virüsün silme işleminde en sık kullanılan program Combofix isimli ücretsiz yazılımdır. Özellikle manuel olarak silme işlemi sonrasında virüs halen bilgisayarda ise programlı silme işlemi adımlarını uygulamak gerekmektedir. Burada ilk olarak Combofix programını indirmek gerekmektedir. Daha sonra da program çalıştırılır ve tarama yapılır. Taramadan sonra virüs bulunması halinde program kendiliğinden virüsü temizlemektedir.

musallat.exe isimli virüsü temizlemek için kullanılan bir diğer program ise virüsü yayan kişinin panzehir olarak paylaştığı temizleme programıdır. Programın ismi Musallat Silici olarak geçmektedir. Bir Google araması ile programa kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Programı indirdikten sonra ise tıklanır ve çalıştırılır.

Programa tıkladıktan sonra tarama öncesinde “Hakkımı helal ediyorum” kısmına tıklanır ve tarama işlemi başlar. Bu sayede virüs bilgisayardan temizlenmiş olur. Bu program ile virüsün kolaylıkla silindiği ifade edilmekte olup eğer halen sorun varsa bu virüs için kullanılan bir diğer program olan RogueKiller programıdır. Bu program da son çare olarak silmek için tercih edilebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir