1. Anasayfa
 2. Rehber

İşletim Sistemi Bulunamadı veya Eksik mi? Düzeltin!

İşletim Sistemi Bulunamadı veya Eksik mi? Düzeltin!
0

“Operating System Not Found” hata mesajını aldığınızda, bilgisayarınız size ne gördüğünü çok sade bir İngilizce olarak anlatıyor. Siz başlattınız, sabit sürücünüzde bir işletim sistemi aradı ve başarısız oldu. Bunun gibi bir sorun sizi bilgisayarınızdaki tüm verilerden alıkoyabilir… en azından siz düzeltene kadar.

“İşletim Sistemi Bulunamadı” veya “İşletim Sistemi Eksik” Hata Mesajı

Bilgisayarı başlatırken, BIOS (temel giriş / çıkış sistemi) bir işletim sistemi bulamazsa, yukarıdaki hata mesajlarından biri görünecektir. Bunun nedeni aşağıdaki hatalardan biri veya daha fazlası olabilir:

 1. BIOS, Windows kurulum sabit sürücüsünü algılayamıyor.
 2. BIOS ayarları yanlış ayarlanmış.
 3. Sabit sürücü hasar görmüştür.
 4. numaralı sabit diskin MBR’si (ana önyükleme kaydı) yanlış veya hatalı biçimlendirilmiş.
 5. MBR’yi içeren doğru bölüm yerine yanlış bölüm etkin olarak işaretlenmiştir.

 Windows 10/7/8 / Vista / XP Eksik İşletim Sistemini Düzeltmek İçin Çözümler

Yukarıdaki hata bulunamayan işletim sisteminin olası nedenlerine göre, eksik işletim sistemi hatasını düzeltmek için sırasıyla 7 çözüm vardır.

1. Çözüm Sabit diski tanıyıp tanımadığını görmek için BIOS ayarlarını kontrol edin

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’a girmek için belirli bir tuşa (genellikle F10, F12, Esc, Del vb.) Basın.
 2. BIOS ana sekmesinde, Windows yükleme diskini algılayıp algılamadığını kontrol edin. Bunlar Birincil Master, Birincil Slave, Secondary Master, Secondary Slave vb. Dir.

Disk bilgileri görüntüleniyorsa, bu BIOS’un sabit diski tanıdığı anlamına gelir. Ardından, bilgisayarı yeniden başlatmalı ve düzgün açılıp açılmayacağını görmelisiniz.

“Yok” veya “Algılanmadı” olarak görüntüleniyorlarsa, bu, BIOS’un sabit sürücüyü algılayamadığı anlamına gelir. 3 olası neden vardır; ilgili çözümlerle birlikte aşağıda listelenmiştir:

 • Belirsiz kablo bağlantısı: Veri kablosunu yeniden bağlayın veya hatta yenisini değiştirin .
 • Sürücü arabirimi yasaktır: Sabit disk seçeneğini vurgulayarak “Yok” u “Otomatik” e getirin ve Enter tuşuna basın; Böyle bir seçenek olduğunda “Otomatik” i seçin.
 • Sabit disk hasarlı: İşletim sisteminin Windows 10 bulunamadı hatasını düzeltmek için çözüm 2’ye bakın.

2. Çözüm Sabit sürücüyü bozuk sektörler için test edin

Sabit sürücü tanılama aracı, birincil sabit diski test etmek için BIOS’a yerleştirilmiştir. Yine de bu anakarta bağlıdır, sadece bazı türlerde HP dizüstü bilgisayar gibi bir araç vardır.

Test, diskin hasar gördüğünü gösterirse, ücretsiz (sabit disk garanti kapsamındaysa) veya ücretli olarak değiştirmek için üreticinize başvurabilirsiniz.

Diskinizi teslim etmeden önce, önemli verileri dışarı taşımak ve veri sızıntısı durumunda diski silmektir. Çalışan başka bir bilgisayarınız varsa bu sabit diski çekip sağlıklı bilgisayara bağlayabilir ve bu işlemleri yapabilirsiniz. Değilse, arızalı bilgisayarı başlatmak ve verilerinizi çıkarmak için önyüklenebilir bir diske güvenebilirsiniz.

Sabit sürücünüz testi geçerse, bir sonraki çözüme geçin.

3. Çözüm BIOS’u varsayılan ayarlara sıfırlayın

Bazen, BIOS’ta yanlış veya uygun olmayan ayarlar, işletim sisteminin bulunamamasına neden olabilir. Bu nedenle, BIOS’u varsayılan duruma sıfırlamak bu hatayı çözebilir.

BIOS Exit sekmesinde, “Load Optimal Defaults” seçeneğini etkinleştirin. Veya seçenek “Optimize Edilmiş Varsayılanları Yükle”, “Kurulum Varsayılanlarını Yükle”, “Varsayılan Değerleri Al” vb. Olabilir.

Varsayılan ayarlar başarıyla yüklendiğinde, “Değişiklikleri Kaydet ve Çık” seçeneğine gidin.

Bu, eksik işletim sistemi Windows 7 sorununu hala çözmezse, lütfen aşağıdaki 4. çözümü deneyin.

4. Çözüm Otomatik onarımı çalıştırın

Windows yerleşik Otomatik Onarım, bazı durumlarda önyükleme işlemiyle ilgili bazı sorunları onarabilir. Burada Windows kurulum diskini veya Windows onarım diskini hazırlamalısınız.

1. Windows yükleme diskinden veya Windows onarım diskinden önyükleme yapın.

2. Dilinizi, saatinizi ve klavye girişinizi seçin ve “İleri” yi tıklayın.

3. “Bilgisayarınızı onarın” ı tıklayın.

4. “Sorun Giderme” yi ve ardından “Gelişmiş” seçeneğini seçin.

5. “Başlangıç ​​Onarma” seçeneğini seçin.

Sabit diskinizi otomatik olarak tamir etmesine izin verin ve sonucu bekleyin. Yine başarısız olursa, sabırlı olun ve bir sonraki düzeltmeyi deneyin.

5. Çözüm Ana önyükleme kayıtlarını onarın – MBR’yi yeniden oluşturun

Hem yanlış işlem hem de virüs saldırısı, sabit diskin ilk sektöründe (genellikle sektör 0) bulunan MBR’ye zarar verebilir. Bu nedenle, Windows önyükleme yapmayacaktır. Neyse ki, Windows komut istemini veya ücretsiz AOMEI Partition Assistant gibi üçüncü taraf programını kullanarak MBR’yi düzeltebilir / yeniden oluşturabilirsiniz.

1. Bölüm MBR’yi Windows komut istemiyle onarın.

1. Yukarıdaki çözüm 4’ün beşinci adımında “Komut İstemi” ni seçin.

2. “bootrec / fixmbr” yazın ve Enter’a basın.

İpuçları: MBR’nin yanı sıra, Windows, diğer iki önyükleme kaydı DBR (DOS önyükleme kaydı) ve BCD (önyükleme yapılandırma veritabanı) nedeniyle çalışmayı durdurabilir. Bu nedenle, bu iki önyükleme kaydını “bootrec / fixboot” ve “bootrec / rebuildbcd” yazarak daha iyi düzeltmelisiniz.

Sabit sürücünüzde virüs veya donanım sorunu varsa, bölüm tablonuz bu komutlardan zarar görebilir. Bu komut siparişleri diskte kullanılamayan bölümler oluşturabilir. Bu nedenle, çalıştırmadan önce virüs taraması yapmanız önerilir. Ayrıca, önemli verilerinizi dışarı taşıyın veya yedeğini alın. Her neyse, MBR’yi düzeltmenin daha güvenli bir yolu var mı?

2 . Bölüm MBR’yi ücretsiz AOMEI Partition Assistant Standard ile yeniden oluşturun

1. Öncelikle, AOMEI Partition Assistant‘ı başka bir sağlıklı bilgisayara kurun ve onunla önyüklenebilir bir USB oluşturun . AOMEI Partition Assistant, profesyonel ve güvenilir bir yedekleme ve geri yükleme yazılımı olan AOMEI Backupper’ın yanı sıra önyüklenebilir ortama otomatik olarak yerleştirilecektir.

2. Önyüklenebilir USB’yi hedef bilgisayara takın ve oradan önyükleyin.

3. MBR’yi düzeltmeden önce önemli verilerinizi AOMEI Backupper ile yedekleyebilirsiniz.

4. Partition Assistant’ı açın ve hasarlı MBR’yi onarmak için ” MBR’yi Yeniden Oluştur “ özelliğini kullanın.

6. Çözüm UEFI güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakın / etkinleştirin

Sistem GPT disk üzerinde çalışıyorsa, UEFI önyükleme modunda çalışabilir. Ancak, işletim sistemi MBR diskine kurulursa, UEFI modunda önyükleme yapmaz. Bu nedenle, eksik işletim sistemi sorununu çözüp çözmediğini görmek için UEFI güvenli önyüklemesini devre dışı bırakmayı veya etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

BIOS’un Güvenlik sekmesinde “Güvenli Önyükleme” yi bulun, vurgulayın ve durumunu değiştirin.

7. Çözüm Etkin Windows bölümü

Sisteminiz “eski BIOS + MBR” önyükleme modunda çalışıyorsa, önyükleme dosyalarını içeren bölümün etkin olarak ayarlandığından emin olun. Bu nedenle, görevi bilgisayar açıldığında işletim sistemini bulmak olan önyükleme yöneticisi, MBR tarafından yetkilendirilmiş önyükleme hakkını alabilir.

1. Bölüm Sistem bölümünü Diskpart ile etkin olarak ayarlayın

Çözüm 5’in komut isteminde, aşağıdaki komutları birer birer ve her birini Enter tuşuna basarak yazın. (# Yerine hedef disk veya hedef birimin numarasını yazın)

 • diskpart
 • disk listesi
 • disk # seç
 • liste hacmi
 • hacmi seçin #
 • aktif
 • çıkış

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir