1. Anasayfa
  2. İnternet

IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?

IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?
0

IP adresi, internete ve ağa bağlı cihazları belirleyen bloklu sayılardan oluşan adreslerdir. IP’nin açılımı, İnternet Protokolü demektir. Genel olarak IP adresinin amacı daha ulaşılabilir olmaktır. Bu durum aynı bizlerin T.C. kimlik numarasına sahip olması ve bulunabilir olmamız ile benzemektedir. IP adresinizi öğrenmenin birçok yolu vardır yalnız bunlardan en çok tercih edilen yöntem online IP adresi sitelerinden birisini kullanmaktır.

Online IP Sitelerini Kullanarak IP Adresinizi Öğrenin!

IP sorgulamak için IP adresi bulma aracı gibi online sitelerden birisini kullanabilir, ya da Google arama motoruna “What is my IP” yazarak IP adresinizi öğrenebilir; konum, servis sağlayıcı vb. detayları bulabilirsiniz.
Unutmayın ki her yeni bağlantınızda IP adresinizin son numarası değişebilir. Bu nedenle bir kere sorgulama işlemi yapıp modeminizi kapattıktan sonra tekrar bağlantı sağladığınızda IP adresiniz muhtemelen değişmiş olacaktır.

Farklı İşletim Sistemleri İçin IP Adresi Bulma

Windows

Arama bölümüne “cmd” yazılırve Enter’a basılır. Ortaya çıkan siyah kutucuğa “ipconfig” yazılır ve IP adresi bulunur.

Mac

Sistem Tercihleri’nde, Ağ’ı tıkladıktan sonra Wi-Fi sekmesinde durum bilgisinin altında yer alır.

iOS

Ayarlar’da, Wi-Fi ekranında bağlı olduğunuz ağın yanındaki daire içindeki “i” tıklanır. IP adresi, DHCP sekmesinin altındadır.

Android

Ayarlar’da, Telefon hakkında ekranında durum sekmesinde IP adresini görebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayar üzerinden IP adresinizi değiştirmenin en kolay yöntemi; VPN kullanmaktır. VPN, kullandığınız internet bağlantısını perdeler ve farklı bir sunucu üzerinden yönlendirme yapar. Böylece ağda görünen IP sizin gerçek IP’niz değil, VPN sunucusunun belirlemiş olduğu IP adresidir. Özellikle halka açık alanda Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka VPN kullanmalısınız. VPN size hem güvenlik hem de gizlilik kazandıracaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir