1. Anasayfa
 2. İnternet Araçları

Hatırlayabileceğiniz Güçlü Bir Parola Nasıl Oluşturulur?

Hatırlanması kolay ancak güvenli bir Parola oluşturmak için basit kılavuzumuzu izleyin.

Hatırlayabileceğiniz Güçlü Bir Parola Nasıl Oluşturulur?
0

Hayatımızın gitgide daha fazla çevrimiçi hale geldikçe, güvenli bir bilgi işlem ortamını sürdürme ihtiyacı kritik hale geliyor. Parola oluşturmak yeterince iyi değil, GÜÇLÜ bir parola olması gerekiyor. Ancak çoğu kişi, güçlü bir parolanın hatırlanmasının zor olduğunu düşünen yaygın bir yanılgıdır. Doğru değil ve sana iyi haberlerim var. Bugün hatırlaması kolay, ancak çok sağlam bir parolanın nasıl oluşturulacağını gözden geçireceğim. Güçlü Bir Parola Nasıl Oluşturulur gibi soruların cevabı aşağıdaki makalemizde verilmiştir.

Güçlü, Güvenli Bir Parola Nasıl Oluşturulur

 1. Bir parola kullanın.

 • Parola ile ilgili harika olan şey, uzun olması, bir sözlük kelimesi olmaması ve bazı durumlarda, Brute Force aracılığıyla parolanızı tehlikeye atmaya çalışan hem bir insan hem de bir bilgisayar için tahmin edilmesi zor olan özel karakterleri eklemenin kolay olmasıdır. Örneğin, yakın zamanda kullandığım bir önceki şifre şuydu: Dizüstü Bilgisayarım siyah ve çirkin! – Vay canına, hatırlaması kolay (sadece dizüstü bilgisayarıma bakıyorum) ve tahmin edilmesi veya hacklenmesi neredeyse imkansız (dizüstü bilgisayarıma bakmadıkça) 28 karakterlik bir şifre. Twitter gibi bazı hizmetler şifrelerde boşluklara izin vermez, bu nedenle zaman zaman ayarlamanız gerekebilir. Ayrıca özellikle paranoyak iseniz ve normalde çevrimiçi hesaplarınız için iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmıyorsanız sayısal bir karakter eklemenizi öneririm .
 1. Bir şifre yönetim aracı kullanın

 • Teknobird’de önerdiğimiz iki Parola yöneticisi var. LastPass ve 1Password . Her ikisi de harika, modern araçlardır ve yalnızca uzun ve güçlü bir parola nasıl oluşturulur gibi parolalar oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda parolalarınıza tüm cihazlarınızdan güvenli bir şekilde erişebilmeniz için bunları çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde saklarlar.
  Hangisinin en iyisi olduğuna gelince, evde 1Password ve işte LastPass kullanıyorum. Yani ikisi de harika. Ancak bir ailen varsa, 1Password Aile planını seviyorum . Kullanımı kolay ve ailemin tüm cihazlarında çalışıyor.
 1. Güvenli bir parola, benzersiz bir paroladır.

 • Bu olabilir olarak gelen iştah açıcı olarak, asla hiç kullanmak birden web sitelerinde aynı şifreyi. Şifreleri siteler arasında paylaşmak Rus Ruleti oynamak gibidir. Tek yapmanız gereken , özellikle bu şifre tüm çevrimiçi hesaplarınızda kullanılıyorsa, gününüzü mahvetmek için bir web sitesi hacklemektir . Her web sitesinde benzersiz parolalar kullanarak çevrimiçi ayak izinize bir güvenlik katmanı ekleyin. Bu, parola yöneticisi kullanmamın başka bir nedenidir. Her şifre benzersizdir ve 1Password, yanlışlıkla birden fazla sitede bir şifre kullanırsam beni uyarır.
 1. Sözlük kelimeleri kullanmayın .

 • Evet biliyorum, çocuklarınız sevimli, ama isimleri, yılın ayları, film isimleri ve sevimli tüylü evcil hayvanlar gibi korkunç şifreler yapıyor. Sözlük kelimelerinin tahmin edilmesi kolaydır ve bunlar, bilinen tüm dillerde sözlük kelimeleri kullanarak hesaplara saldırmak konusunda uzmanlaşmış yaklaşık bir milyon uygulama. Bu kuralın tek istisnası, yukarıda bahsedildiği gibi sözlük kelimelerini bir parola içinde kullanmaktır.
 1. Hayattaki çoğu değerli eşya gibi, şifrelerin de bakıma ihtiyacı vardır .

 • Diğer bir deyişle, aynı parolayı bir süredir kullanıyorsanız değiştirin . Yine, bir parola kullanırken, kolayca hatırlayabileceğiniz basit, benzersiz bir cümle bulmakta sorun yaşamazsınız. Hesap parolalarınızdan bazılarını nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin. Amazon , Facebook ve Twitter şifrenizi değiştirmek için en popüler kılavuzlarımızdan birkaçı burada .
 1. Popüler inanışın aksine, klavyenin altına gizlenmiş sarı yapışkan üzerine yazılan şifreler onu güvenli hale getirmez. Yani, bunu yapma! Hemen hemen her durumda, en kötüsü olursa ve şifrenizi unutursanız, hemen hemen her zaman e-posta adresinizi kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Sonuç

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda, birden çok katman gereklidir. En önemli katmanlardan biri iki faktörlü kimlik doğrulamadır . Bu biraz daha karmaşık, ancak her zaman olduğu gibi, prosedür boyunca size yol gösterecek adım adım kılavuzlarımız var. İnternette gerçekten kötü şifreler kullanan birini tanıyor musunuz? Onlara bir iyilik yapın ve bu ipuçlarını bugün onlarla paylaşın!

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

 1. 15 Ocak 2021

  genelde unutuyorum ondan yazarak not alıyorum ve bunlar için programlarda mevcut

 2. 16 Ocak 2021

  google chrome şifrenin verdiği güvenli şifreleri kullanıyorum. dediğiniz gibi zor şifreler üretiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir