1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Haritalar Covid-19 Salgın Alanlarını Gösterecek


0

Google Haritalar yakında ‘COVID Katmanı’ adlı yeni bir özellik ekleyecek.

Son 6 aydır bu salgının pençesindeyiz ve Google bu yeni özelliği insanların yararına sunuyor. Yeni özellik bu haftadan itibaren hem Android hem de iOS cihazlarda kullanıma sunulacak.

‘COVID Katmanı’ Nedir?

COVID Katmanı’ özelliği, hangi bölgede kaç COVID-19 vakası olduğunu size gösterecektir. Bu, en çok etkilenen alanların ve daha az etkilenen alanların hangileri olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Yeni özellik, o yere gidip gitmeyeceğinize kolayca karar vermenizi sağlayacaktır. Özellikle, yeni özelliği Google Map‘in en son güncellemesinde alacaksınız.

Nasıl Çalışacak?

Google, nasıl çalıştığından blog gönderisinde zaten bahsetti.

  1. Adım Google Haritalar‘ı açmanız gerekiyor.
  2. Adım Ardından, ekranınızın sağ üst köşesine yerleştirilecek katman ‘seçeneğine ve ardından’ COVID-19 bilgisi’ne tıklayın.

Açtığınız konum, 100.000 kişi başına yedi günlük ortalama yeni COVID vakası gösterecektir. Ayrıca, bir etiket, vakaların arttığını mı yoksa azaldığını mı gösterir. Ek olarak, Google en çok veya daha az etkilenen vakaları göstermek için renk kodlaması da ekleyecektir. Renk kodlamanın size nasıl yardımcı olacağını anlamak için buna bakın.

  • Gri Renk: 1 vakadan az.
  • Sarı Renk:1-10 vaka.
  • Turuncu Renk:10-20 kasa.
  • Koyu turuncu Renk: 20-30 kutu.
  • Kırmızı Renk: 30-40 vaka.
  • Koyu kırmızı Renk: 40+ vaka.

Bu yeni özellik, Google Haritalar’ı destekleyen tüm cihazlarda kullanılabilecektir. Ayrıca Google, tüm verileri New York Times, Johns Hopkins ve Wikipedia gibi kaynaklardan toplayacağını iddia ediyor. Bu kaynaklar, WHO, hükümet sağlık bakanlıkları ve yerel sağlık kurumları, hastaneler gibi halk sağlığı kuruluşlarından tüm verileri alır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir