1. Anasayfa
  2. Mobil

Cihazınızı konum izleyicilerden nasıl korursunuz?


0

Çoğumuz verilerimizi korumak için telefonlarımızı telefon bulucular tarafından izlenmekten korumak istiyoruz, ancak günümüzün dijital dünyasında bu biraz zorlaştı.

Çok çeşitli dijital telefon izleyicilerinin piyasaya sürülmesi, izlendiğinizi bilmeden mobil konumunuzu takip etmeyi kolaylaştırdı .Ancak, burada tartışılan birkaç ayarı değiştirerek Akıllı Telefonu’nuzun takibini kolayca durdurabilirsiniz.

Reklamların izlenmesini sınırlayın

Android ve iOS cihazlarda yerleşik bir seçenek kullanarak reklamların izlenmesini azaltabilir veya en aza indirebilirsiniz. Ayardaki bu değişiklik, reklamların görünürlüğünü veya cep telefonunuzdaki etkinliklerinizin izlenmesini tamamen durdurmayacak olsa da, yine de cihazınızı hedefleyen reklam profillerinin bağlantısını kesebilir ve reklam kimliğini sıfırlayabilir.

İOS cihazlarda, bunu sadece düğmesini açarak yapabilirsiniz; Ayarlar ‘a; Gizlilik’ e; Reklam ‘a; Reklam Takibini Sınırla’ seçeneğine gittikten sonra Reklam İzlemeyi Sınırla ‘. Yalnızca reklam kimliğinizi sıfırlamakla kalmaz, aynı zamanda önceki kimliğinizle ilgili verilerin bağlantısını da kaldırır.

Android telefonlar için, oraya ulaştıktan sonra, Ayarlar’dan Reklamlara ve Reklam Kişiselleştirmeyi Devre Dışı Bırak düğmesine giderek Reklam Kişiselleştirmeyi Devre Dışı Bırak’ı etkinleştirmeniz gerekir. Reklam kimliğinizi değiştirecek.

Telefonunuzun konum ayarlarını değiştirin

Android ve Apple telefonların gizlilik ayarlarında, telefonunuzdaki rutin etkinlikleri kaydeden birkaç özellik olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Sadece bu ayarları kapatarak telefonunuzu takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Telefon izleyicisinin telefon konumunuzu, oraya gitme sıklığını ve orada kalma süresini bilmesini sağlayan bir Sık Konumlar ayarı vardır. Telefonunuzda bulursanız bu ayarı kapatabilirsiniz.

Apple telefonunuzda, Ayarlar’a tıklayıp Gizlilik’e gidip Konum Servisleri’ni seçerek ve Sistem servislerine kaydırdıktan sonra Önemli Konumlar’ı seçerek bu ayarı kapatabilirsiniz. Burada, kayıtlı kaydınızı gördükten sonra seçimini kaldırarak kapatabilirsiniz. İzleme geçmişinizi temizlemek için Geçmişi Temizle’yi tıklayabilirsiniz.

Android cihazınızda, Ayarlar’a gidip Konum’a dokunarak ve ayrıca Konum Ayarları’na gidip üzerine dokunarak bu ayarı kapatabilirsiniz. Şimdi, kaydırıcısını hareket ettirerek değiştirebileceğiniz Konum Bildirme ‘ve Konum Geçmişi’ne dokunun ve cihazın konum önbelleğini silmek için Konum Geçmişini Sil’e dokunun.

Özel bir tarayıcı kullanın

Herhangi bir anti-izleme aracı kullanmak yerine çevrimiçi gezinirken anonim kalmak istediğinizde özel bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Örneğin, Mozilla‘nın ücretsiz Firefox Focus uygulaması, her kullanımdan sonra göz atma geçmişinizi ve şifrenizi silen ve tüm analizleri ve reklamları engelleyen web tarayıcılarından biri olabilir, böylece telefon izleyicileri mobil konumunuzu bulamaz.

Bu amaçla Microsoft ve Google’ın Chrome‘undan Edge‘in InPrivate ve gizli modlarını da kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzda büyük telefon buluculara bağlı bir tarayıcı kullanmak istemiyorsanız, üçüncü taraf bir uygulama olan Dolphin Browser‘ın Özel modunu da kullanabilirsiniz.

Telefonunuzun bazı tarayıcılar tarafından izlenmesini durdurun

Son zamanlarda, gizlilik ayarlarını değiştirseniz bile Android ve iPhone’unuzun konum bilgilerinin tarayıcınızın çeşitli hizmetlerinde saklandığı tespit edildi. Cep telefonunuzun uygulamasını ve web etkinliklerini kapatarak bazı tarayıcıların mobil konumunuzu izlemesini durdurabilirsiniz.

Akıllı Telefonu’nuzun web ve uygulama etkinliklerini kapatmak için Hesabınıza kaydolmanız ve Kişisel Bilgilerinize tıklamak için Kişisel bilgiler ve Gizlilik’i seçmeniz gerekir. Şimdi Etkinliğinizi Yönetin bölümünde Etkinlik Kontrollerine Git’i seçin. Burada, Zaman Çizelgenizdeki hareketleri kaydetmeyi durdurmak için Konum Geçmişini kapatabilirsiniz, ancak konum verilerinizin Web ve Uygulama etkinliğine kaydedilmesini durdurmaz. Bu nedenle, bir telefon bulucu tarafından izlenmeyi önlemek için Web ve Uygulama etkinliğini duraklatmanız gerekecek, çünkü artık web ve uygulama etkinlikleriniz hesabınıza kaydedilmeyecek.

Kötü amaçlı reklamlardan kaçının

Birçok şirket, size hedefli reklamlar göndermek ve çevrimiçi davranışınızı izlemek için çeşitli algoritmalar kullanır. Bu tür davranışsal reklamlardan, Digital Advertising Alliance web sitesini kullanmak gibi birçok yolla kaçınabilirsiniz. Bu web sitesi, ortaklarından hangisinin cihazınıza özelleştirilmiş bir reklam gönderdiğini görmeniz için bir sayfa sağlar. Bu web sitesi tarafından tarama tamamlandığında ortaklarının listesini alacaksınız. Tarayıcınızda saklanan Çerezleri ve bu şirketler tarafından kullanılan uygulamaları da devre dışı bırakmanıza izin verecektir. Reklamverenlerin cihazınıza hedefli reklamlar sunmasına izin vermez.

Çevrimiçi hesaplarınızı kontrol edin

Facebook gibi birçok teknoloji devi. Ürünlerini izlemek için hizmetlerinden herhangi birine tıkladığınızda beğenilerinizi ve beğenmediklerinizi izleyin. Bu bilgileri, reklamverenler adına alakalı ve hedefli reklamlar yayınlamak için kullanırlar. Ancak, reklam şirketleri tarafından sunulan araçları kullanarak kişiselleştirilmiş reklamları izlemeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu nedenle, bu platformlardaki faaliyetlerinizin takibini kontrol etmek için, üzerlerinde depolanan verileri bilmek üzere onlarla birlikte hesaplarınızı kontrol etmelisiniz.

Uygulamalardaki izinlerinizi kontrol edin

Apple App Store veya Google Play‘den bir uygulama yüklerken, bunların gerektirdiği izinleri kontrol etmelisiniz. Cihazınızdaki verilere erişmek için bir dizi izin isteği, bir uygulama yüklenirken iOS ve Android telefonlar tarafından sunulur. Bu bilgiler, hedefli reklamlar göndermek için reklam şirketlerine gönderilebilir. Uygulamalara verilen izinleri düzenli olarak kontrol ederek bu verilerin kötüye kullanımını kontrol edebilirsiniz.

Böylece, ayarlarda birkaç değişiklik yaparak telefonunuzu telefon izleyicilerinden kolayca koruyabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 6 Ocak 2021

    Thank you!!1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir