1. Anasayfa
  2. Oyun

Basketbol Oyununda Bilinmesi Gereken Kurallar

Basketbol Oyununda Bilinmesi Gereken Kurallar

Basketbol oyunu dünyanın her ülkesinde oynanan çok sayıda taraftarı ve takipçisi olan en çok sevilen spor dalları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Beden eğitimi öğretmeni James Naismith tarafından ilk kez oynandıktan sonra geçen zaman içinde belirli kurallar konulmaya başlanmış ve takımlar oluşturulmuştur. Tüm basketbol maçlarında NBA ve global oyun kuralları geçerlidir.

Basketbol maçına orta sahadan başlanır. Her iki takımdan birer oyuncu orta sahaya gelir ve hakemin yönetimi ile hava atışı yapılır. Havaya atılan topla birikte oyunun süresi başlamış olur. Toplamda 40 dakika olan oyunun 20 inci dakikasında devre arası için mola verilir. Devre arası mola süresi 15 dakikadır. Oyunun sonunda sayıca berabere kalınmışsa 5 dakika uzatma yapılır. Her takım 6 oyuncudan oluşur aynı zamanda her takımda 1 antrenör, 1 antrenör yardımcısının dışında menajer, doktor ve tercüman gibi yardımcı görevliler vardır. Sahada 5 er kişilik oyuncu ile oynanır. Basketbol Oyunlar 1 formalarının ön ve arkaları aynı renkte olup üzerinde 4 ile 15 arasında rakamlar vardır. Rakamlar forma renginin dışında farklı bir renkte ve belirgin olacak şekildedir. Çoraplar aynı renk olmalıdır.

Hücum oynayan takım kendi sahasını 8 saniyede geçemezse oyun sırası karşı tarafa geçer. Toplamda 24 saniyelik bir hücum süresi vardır. Basketbol maçında oyuncu değişikliği sayısında sınırlama yoktur ancak oyuncunun faul limiti dolmuşsa yada oyundan alınmışsa tekrar oynayamaz. Toplamda her oyuncunun 5 kez faul yapma hakkı vardır. Oyuncuların yaptığı fauller takımın faul sayısını doğrudan etkiler. Oyun süresi içinde hakemin oyunu durdurması dışında top pota çemberine dokunup geri döndüğünde, kenar çizgilere değmeden havadan saha dışına çıktığında Oyunlar 1 sporcunun yine aynı şekilde kenar çizgilere basmadan topu eliyle geri çevirmesi durumunda oyun duraklama olmadan devam eder. Topun pota çemberinden geçmesi halinde her sayı 2 puan, 3 sayı çizgisi dışından atılan sayılar 3 sayı, serbest atış 1 puan olarak belirlenmiştir. Maçın sonunda en çok skor puanı alan galip taraftar olur. Antrenörler mola ve devre aralarında kendi takımına direktifler verebilir, oyuncu pozisyonu değişikliği yapabilir, oyun esnasında serbest atış yapacak oyuncuyu seçebilir. El ile oynanan basketbol oyununda kafa, ayak, diz gibi farklı şekilde müdahale edilemez.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir