1. Ana Sayfa
  2. Rehber

AMD Siyah Ekran Sorunları Nasıl Onarılır?

AMD Siyah Ekran Sorunları Nasıl Onarılır?
0

AMD Radeon serisi grafik kartları, çoğu kullanıcı arasında, özellikle de oyuncuların PC’de harika görsel efektlere sahip olması için popüler olmuştur. Son birkaç haftadır AMD Radeon RX 5700 serisi ekran kartı kullanıcıları siyah ekran sorunundan şikayet ediyorlar, oyun oynarken, YouTube videolarını izlerken, gezinirken veya MediaPlayer’ı kullanırken bilgisayar ekranının aniden kararacağını açıklıyorlar.

“Oyunlarda sürekli çökmeler yaşıyorum ve bazen bilgisayarı yeniden başlatmadan gpu’nun kurtarılamadığı siyah ekran gibi hata alıyorum. (AMD sürücüleri oyun sırasında rastgele yanıt vermeyi durdurur (Ekran sürücüsü amdkmdap yanıt vermeyi durdurdu) ”, bir kullanıcı Reddit’te günler önce yayınladı.

Tüm bu durumlarda, siyah ekran sorunları kurbanlar, yalnızca bilgisayarlarını yeniden başlatmanın sorunu çözebileceğini söylediler.

Bu konuya göre AMD, topluluklarındaki bu siyah ekran hatasından kurtulmak için geçici bir çözüm önerdi ve öne sürdü:

“Bazı Radeon RX 5700 serisi grafik kullanıcıları, oyun oynarken veya masaüstünde ara sıra siyah ekran yaşayabilir. Olası bir geçici çözüm, web tarayıcıları veya Discord gibi arka planda çalışan uygulamalarda donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmaktır. “

Ayrıca AMD , kullanıcılarına yapılan açıklamalarda yer almayan raporlama hatalarına erişim sağlar.

Genel olarak, daha önceki bazı durumlarla karşılaştırıldığında, bu tür bir hata bir sonraki sürücü güncellemesinde düzeltilebilir. En son sürücüyü almak için AMD Radeon grafik sürücüsü güncellemesine göz atabilir veya güncellemelerin otomatik olarak yapılmasına yardımcı olması için bir sürücü güncelleyici kullanabilirsiniz.

Siyah ekran hataları da başka sorunlardan kaynaklanabilir. Kullanıcılar bazen aşağıdaki durumlarda siyah bir ekran hatası ile karşılaşabilir:

Aşırı ısınma problemi

Bilgisayarın aşırı ısınması, siyah bir ekran hatasına yol açan en yaygın görülen nedendir. Donanım sıcaklığınızı düşürmek için bazı gereksiz programları sona erdirerek RAM’i serbest bırakabilirsiniz. Zaman zaman siyah ekran sorunu ortaya çıkarsa, normal kullanım için soğutma sistemini ve fanı değiştirmeniz gerekebilir.

Smart Game Booster, donanım sıcaklıklarını gerçek zamanlı olarak izlemenize de yardımcı olabilir. Bilgisayarınız aşırı ısındığında, sıcaklık çok yüksek olmadan önlem alabilmeniz için bir uyarı olacaktır.

Smart Game Booster Pro Donanım Sıcaklıkları

Windows güncellemesi, bazen sistem kararlı olmadığında sorunlara neden olabilir. Windows güncellemesi tamamlanmadığında veya kurulum sıkıştığında, siyah ölüm ekranı oluşur. Bu durumda, önceki Windows sürümüne geri dönmeyi veya sadece sisteminizi yeniden yüklemeyi seçebilirsiniz.

Windows Güncelleştirme

Windows güncellemesi, bazen sistem kararlı olmadığında sorunlara neden olabilir. Windows güncellemesi tamamlanmadığında veya kurulum sıkıştığında, siyah ölüm ekranı oluşur. Bu durumda, önceki Windows sürümüne geri dönmeyi veya sadece sisteminizi yeniden yüklemeyi seçebilirsiniz.

Yazılım veya Sürücü Sorunları

Yeni yazılım veya sürücü yükledikten sonra siyah ekran hatasıyla karşılaşıyorsanız, ki bu yaygın olarak PC oyunlarında görülür veya medya oynatıcılar tam ekran halinde çalışır. Bu durumda, bu sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarınızın çözünürlüğünü ayarlamayı deneyebilirsiniz. Veya sistem kararlılığı için yazılımı veya sürücüyü kaldırmanız gerekebilir.

Eski Grafik Sürücüsü

Eski grafik sürücüleri yalnızca siyah ekran değil, aynı zamanda mavi ekrana da neden olabilir. Bu 2 ikisi de tipik Windows sistem hatalarıdır. Eski grafik sürücüsünün neden olduğu sorunları çözmek için sürücüyü güncellemeniz gerekir. Yaygın grafik sürücüsü markaları arasında AMD, Intel, Nvidia, Dell ve daha fazlası bulunur. Resmi web sitelerindeki güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. Veya otomatik sürücü güncelleyiciyi deneyin .

Smart Game Booster, eski AMD, Nvidia, Intel ve daha fazla grafik sürücüsünü kolayca güncellemenize yardımcı olabilir. Daha iyi bilgisayar performansı için grafik sürücüsünü ve ses sürücüsünü düzenli olarak kontrol eder.

Smart Game Booster Pro Grafik Sürücüsünü ve Ses Sürücüsünü Güncelleme

  1. Smart Game Booster’ı Ücretsiz İndirin ve çalıştırın;
  2. “Sürücü” öğesini seçin ve sürücünüzün durumunu kontrol edin;

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap