1. Anasayfa
  2. Mobil

Akıllı telefon seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Akıllı telefon seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Akıllı telefon seçimi ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Mobil cihazlarla dolu bir vitrin gördüğümüzde, bir akıllı telefon seçmenin sadece birkaç dakika alacağını düşünürüz.

Ne yazık ki, tüm parametreleri tercihlerinize göre seçmenin önemli sorunlara neden olduğu ortaya çıkıyor. Peki günlük kullanım için bir akıllı telefon seçerken nelere dikkat etmeli?

Akıllı telefon seçerken önemli olan seçenekler

İyi bir cihaz seçmek için bu modelin ana parametrelerini kontrol etmeye bakacağız. En çok neye dikkat etmelisiniz? Tabii ki, herhangi bir akıllı telefondaki en önemli şey işlemcidir. Ne kadar modern olursa, o kadar yüksek performans sağlayacaktır. İşlemcinin saat hızının performans artışını doğrudan etkilemediğini hatırlamakta fayda var. Çekirdek sayısı ve zayıf grafikler de telefonunuzu yavaşlatabilir ve birçok uygulamayı kullanmayı zorlaştırabilir.

Herhangi bir akıllı telefonun bir diğer çok önemli unsuru ekrandır. Günde birkaç saate kadar bakacağınız bir resim görüntüler. Kendi tercihlerinize göre seçim yapmaya değer. Akıllı telefonunuzu klasik bir telefon olarak kullanmayı planlıyorsanız ve sadece arama almak ve mesaj göndermek için kullanacaksanız, ekranın kalitesi çok önemli değil – dokunmaya doğru tepki vermesi yeterli olacaktır.

Akıllı telefonunuzda film izleyecekseniz ekran ayarları büyük önem taşıyacaktır. Çözünürlüğüne, renk üretimine ve parlaklığına dikkat edin. Full HD + veya daha yüksek çözünürlüğe ve iyi renk üretimine sahip bir ekranlı akıllı telefon seçmek en iyisidir. Ayrıca HDR desteği ve göz koruma sertifikasına da dikkat edin.

Akıllı telefon seçerken önemli olan seçenekler

Rastgele erişim belleği (RAM) ve dosyaları depolamak için kullanılan, küçük bir öneme sahip değildir. Az miktarda RAM sistemi yavaşlatabilir, uygulamaları ve oyunları çalıştırmayı zorlaştırabilir. Bir diğer önemli nokta, iPhone’ların RAM’i Android akıllı telefonlardan biraz farklı kullanması ve orada daha az RAM’i karşılayabilmenizdir. Ancak, telefonda ne kadar fazla RAM olursa o kadar iyidir.

Dosyaları saklamak için dahili bellek kullanılır. Akıllı telefon oyun, kamera veya video kamera olarak kullanılacaksa, büyük miktarda depolama alanına sahip bir model satın almalısınız. Bu sayede yer açmak için zaman zaman eski fotoğrafları veya videoları silmenize gerek kalmayacak. Aynısı, filmleri ve dizileri çevrimdışı görüntüleme için kaydedecek olan akıllı telefonlar için de geçerlidir.

Pil kalitesi de çok önemlidir. Genellikle kapasite ne kadar büyük olursa, cihazı şarj etmeden o kadar uzun süre kullanabilirsiniz. İşin özerkliğinin cihazla ne yaptığımızdan etkilendiğini bilmeye değer. Ne kadar çok kullanılırsa, o kadar az şarj “tutuyor” demektir. Oyun oynamayı seviyorsanız, geniş bir bataryaya ve hızlı şarja sahip bir model seçmelisiniz. Böyle bir durumda 5000 mAh’den fazla kapasiteye sahip piller ve 50 veya 60 watt şarj cihazı olan telefonlar iyi bir çözüm olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir