Ana sayfa Güncel Yapay Zeka AlphaGo Zero’nun Başarıları

Yapay Zeka AlphaGo Zero’nun Başarıları

Google Ana şirketi Alphabet'in yan şirketi olan DeepMind'in tasarımı yapay zeka AlphaGo Zero, yeni güncellemesi ile harikalar yaratıyor.

2
0
PAYLAŞ

Yapay zeka yazılımlarının çok konuşulduğu bu dönemde, dünyanın en eski ve en zor strateji oyunlarından biri olarak kabul edilen GO’yu insan desteği olmadan öğrenen yapay zeka yazılımı AlphaGo geliştiricilerine bile dudak uçuklattı.

Oyunda Bir İnsanı Yendi

Gezegenin en üstün yapay zeka yazılımı olarak görülen AlphaGo, Uzak Doğu kökenli strateji oyunlarından biri olan Go oyununu insan desteği olmadan öğrendi. Geçtiğimiz senelerde bir insanı oyunda yenerek oldukça büyük bir ilginin odağı haline gelen AlphaGo, bir Go şampiyonu tarafından yenilmişti.

Yeni Güncellemesi Zero

Bu yenilgiden sonra Zero adında bir güncelleme alan ve Go oyununu insan desteği olmadan öğrenebilecek düzeye getirilen AlphaGo, karşısına gelen yeni rakiplerini adeta hezimete uğrattı. Çeşitli Go karşılaşmalarından kendi kendine veriler toplayan Google’ın ana şirketlerinden biri olan Alphabet’in yan kuruluşu Deepmind’in geliştirdiği yapay zeka ilk olarak oyunun temel kurallarını ve oyun hamlelerinin nasıl olduğunu öğrenerek işe başladı. Belli süreler içerisinde elde ettiği verileri analiz eden AlphaGo, bir süre sonrada milyonlarca kişi ile oynayarak hamleleri test edip bir çok galibiyet kazandı.

AlphaGo’nun üreticisi olan DeepMind’in CEO’su ve kurucusu Demis Hassabis geliştirdikleri yapay zeka ile ilgili yaptığı açıklamada en çarpıcı şeyin artık insan desteğine ihtiyaç duymamaları olduğunu belirtti. AlphaGo Zero’yu oluşturmak için denenen bir çok tekniğin ise materyal bilimi ve ilaç keşfi gibi alanlar içinde kullanıma hazır hale geldiğini belirten Demis Hassabis, AlphaGo Zero’nun arkasında olan akademik araştırmalarında bugün Nature dergisi üzerinden yayına gireceğini ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here