Ana sayfa İnternet WPA 2 Şifreleme Protokolü Tehlikede

WPA 2 Şifreleme Protokolü Tehlikede

İki araştırmacı WPA 2 şifreleme protokolünde açık bulduğunu belirterek internet kullanıcılarının tehlikede olduğunu belirtti.

8
0
PAYLAŞ

Teknoloji geliştikçe internetin her eve girmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Durum böyle olunca saldırıların ise kaçınılmaz bir hale gelmesi ve bazı yazılım sistemlerinde açıkların bulunması internet kullanıcılarının işini zorlaştırıyor. Açıklardan sızarak bilgilere kolayca erişebilen hackerların bu sefer ki hedefi ise internet WPA 2 şifreleme protokolü oldu.

WPA 2 ŞİFRELEME PROTOKOLÜNE SIZDILAR

Bazı araştırmacılar Wifi bağlantılarının standartları arasına giren WPA 2 şifreleme protokolüne sızmayı başardıklarını ifade ettiler. Frank Piessens ve Mathy Vanhoef isimli iki araştırmacı ellerinde olan bilgi ve bulgulara KRACK adını vererek kurdukları bir internet sitesi üzerinden WPA 2 protokolüne ait açıkları detaylı olarak anlatma kararı aldıklarını belirttiler. 1 Kasım’da yapılması planlanan Bilgisayar ve İletişim Güvenliğinin anlatılacağı konferansa katılıp burada ki kişilerede konu hakkında bilgi vereceklerini ifade eden araştırmacılar WPA 2 şifreleme protokolüne “Ortada ki Adam” yöntemi ile sızdıklarını açıkladılar.

US-CERT DEVREDE

4 yollu onay sürecine saldırı yapan araştırmacılar, 802.11 grup anahtarlarını oluşturan sistemdeki açığı fark ederek anahtarın kolayca tahmin edilebilir bir hale getirildiğini vurguladılar. Olayın duyulmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi olan US-CERT devreye girerek açıklamalarda bulundu.

WPA 2 şifreleme protokolünü kullanan bütün internet kullanıcılarının risk altında olduğu belirtilirken, üreticilerin konu hakkında bir yama yayınlamasıyla durumun çözümü bekleniyor. Konu hakkında üreticilerden henüz resmi bir açıklama gelmezken uzmanlar bu sorun giderilene kadar kullanıcılara VPN kullanmalarını tavsiye etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here